Bilgi Zamanı

Çayır Bitki Örtüsü Özellikleri

Çayır Bitki Örtüsü Özellikleri
01 Mayıs 2013 - 18:43 'de eklendi ve 3240 kez görüntülendi.

Çayır Bitki Örtüsü

Çayır İklimi Bitki örtüsü, Doğal çayırların bitki örtüsü başlıca tohumlu otsu bitki türlerinden olu­şur. Bunlar, kabaca iki gruba ayrılabilir:

1) Buğdaygiller ve benzeri bitkiler (özellikle ayakotları),

2) Baklagilleri de kapsayan, çoğunlukla geniş yapraklı bitkiler.

Bu iki ana grubun dışında ayrıca, odunsu bitkiler bulunur: Buğdaygil bitkilerinin uzunlukları­nı aşmayan cüce çalılar, daha uzun boylu çalılar ve ırmak boyu gibi yerel olarak değişmiş bitki örtülerinde rastlanan ağaç toplulukları. Daha seyrek olarak da, liken­ler, yaprak yosunları ve algler gibi toprağın yüzeyini kaplayan tohumsuz bitki topluluk­larına rastlanır. Çayırlardaki bitki örtüsünün sıklığı ve çeşitliliği nem ve sıcaklık gibi çevresel koşullara bağlı olarak değişir.

Çayırı oluşturan tohumlu otsu bitkilerin birinci grubu (buğdaygiller ve benzeri bitki­ler), ikinci gruptaki bitkilere göre çayır ortamına daha iyi uyum sağlamıştır. Büyü­me biçimleri, yangın ya da hayvanlar tara­fından zarar görebilecekleri alanlarda bile yaşayabilmelerini sağlar. Bu bitkilerde bü­yüme, öbür otsu ve odunsu bitkilerde olduğu gibi tepe noktasından çok, yaprak ve gövde tabanındaki hücre bölünmesi yo­luyla olur. Bu da, sürgün ya da yaprakların uçlarından kırılması, yanması ya da hayvan­lar tarafından yenmesi durumunda bitkinin büyümeyi sürdürmesine olanak sağlar.

Buğdaygillerin oluşturduğu çayırlar, ba­zen bu bitkilerin boylarına göre sınıf­landırılır. Yüksekliği 3 m’yi geçen uzun bitkiler bol yağış alan tropik bölgelere özgüdür. Ilıman çayırların görece nemli bölgelerinde ise yüksekliği biraz daha az olan (1-3 m) bitkiler yetişir. Boyu 30-90 cm arasında değişen orta uzunluktaki bitkiler ılıman iklimli bölgelerin ormanlara yakın çayırlarında, boyu ancak 15 cm’yi bulan kısa bitkiler ise kurak bölgelerdeki çayırlar­da yetişir. Buğdaygillerin toprağı iyice kav­rayan ve ağsı bir doku oluşturan saçak kökleri vardır. Geniş yapraklı otsu bitkilerin oluştur­duğu ikinci gruptaki bitkiler, çoğunlukla büyüme koşullarının uygun olduğu ağaç sınırı yakınında yetişir. Buğdaygillere göre daha derine kök salan bu bitkiler toprak altı organlarının birkaç yıl süreyle uyku dönemi­ne girmesi ya da dokularına su toplaması yoluyla kuraklığa uyum sağlar. Bazılarının kök sistemi buğdaygillere benzemekle bir­likte, çoğunun kazık kök, yumru ya da soğan gibi değişik toprak altı organları var­dır. Bazı bitkiler ise köklerindeki sürgün veren tomurcuklar nedeniyle, buğdaygillere karşı üstünlük kazanır. Çayır bitki örtüsü özellikleri hakkında bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER