Bilgi Zamanı

Çay nereye bağlı

Çay nereye bağlı
13 Haziran 2013 - 17:09 'de eklendi ve 1512 kez görüntülendi.

Çay nereye bağlı, Çay nerenin ilçesi

Çay, doğu kesimde küçük bir bölümü İç Anadolu Bölgesi, daha büyük bölümü Ege Bölgesi sınırları içinde kalan, Afyonkarahisar iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Yüzölçümü 794 km2 olan Çay ilçesi kuzeyde Bolvadin, doğuda Sultandağı ilçeleri, gü­neyde Isparta ili, güneybatıda Şuhut, batıda da gene Şuhut ve Çobanlar ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe alanının büyük bölümünü dağlar ve platolar oluşturur. İlçe topraklarını Sultan Dağları ile güneybatıdan kuzeydoğuya uza­narak ilçenin Isparta’yla sınırını oluşturan ve Sultan Dağlarıyla dik bir açı yaparak kesişen Karakuş Dağları engebelendirir. Karakuş Dağlarında yükselti 2.000 m’nin altındayken, Sultan Dağları daha yük­sektir. Sultan Dağlarının kuzeyindeki Eber Gölünün güneybatı bölümü ilçe sınırları içinde kalır. Gölün kıyıları sazlık ve kamış­lıktır, derinliği azdır. 7 km güneyindeki Akşehir Gölüne akan bir gideğeni vardır ve suları tatlıdır. Eber Gölü Akarçay ve bazı küçük dereler tarafından beslenir. Akarçay ilçenin en önemli akarsuyudur. İlçenin gü­neybatı kesiminde Karamık Sazlığı adıyla geçen bir bataklık alan vardır. Kuzey kesi­mi kurutularak tarıma açılan bu bataklık, kuşlar için önemli bir doğal yaşama alanı­dır. İlçenin, Eber Gölünü ve Akarçay Vadisini içine alan kuzey kesimi Afyon Ovası üzerindedir. Burada yükseklik 1.000 m’nin altındadır. Çay ilçesinde başlıca ekonomik etkinlik tarımdır. Ovada tahıl, şeker pancarı ve haşhaş yetiştirilir. Yüksek kesimlerde mera hayvancılığı yapılır. İlçede un ve selüloz fabrikaları vardır.

Çay yöresi eski bir yerleşim alanıydı. İÖ 17. yüzyıldan sonra birçok kez Hititler ile Arzavalılar arasında el değiştiren yöre, İÖ 1000’lerde Frig egemenliği altındaydı. Daha sonra sırasıyla Lidya, Pers ve Makedonya yönetimleri bu topraklara egemen oldu. Büyük İskender’in ölümünden sonra Make­donya Krallığı’nın topraklarını paylaşmak için İÖ 301’de Antigonos ile Selevkoslar arasında çıkan İpsos Çarpışması bu yöre­de yapıldı. 15. yüzyılda Osmanlı toprakları­na katıldıktan sonra Karahisar sancağına bağlı bir kaza olan Çay, 1850’de nahiye statüsüne indirildi. Kurtuluş Savaşı döne­minde kısa bir süre Yunan işgali altında kaldı ve 24 Eylül 1921’de kurtuldu. 1958’de ilçe yapıldı.

Çay kenti ilçe sınırları dışındaki Toprakte- pe’nin kuzey eteklerinde yer alır. Afyonkarahisar-Konya demir ve kara yolu Çay’dan geçer. Kentin il merkezi Afyonkarahisar’a uzaklığı 48 km’dir. Kentteki en önemli tarihsel yapılar Taş Medrese olarak da bilinen Çay Medresesi’yle onun doğu­sunda yer alan Taşhan’dır. Çay nerede bilgisi.

Çay Belediyesi 1902’de kurulmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER