Bilgi Zamanı

Çarpma Travması

Çarpma Travması
08 Haziran 2013 - 9:15 'de eklendi ve 993 kez görüntülendi.

Çarpma Travması Nedir

Çarpma travması, devinen ya da duran bir nesneyle çarpışmanın vücutta yol açtığı incinmedir. Otomobil, motosiklet, tren vb kazalarından başka paraşüt atlayışları, uçak kazaları, pilot koltuğunun fırlaması, insanlı roketlerin ani hızlanma ve yavaşlaması, ses üstü rüzgâr patlamaları çarpma travma­larına neden olabilir. İncinmenin ağırlığı çarpışma anındaki hız ve mesafeye, çarpış­manın yön ve süresine, vücut ya da nesne­nin darbeyi yumuşatma özelliğine göre değişir.

Kafa travmalarında, kafatasının ve çarpma alanının altında kalan yumuşak dokunun biçimi değişebilir ve çarpma alanı büyüdük­çe kafatası içindeki basınç artabilir, kafatası içindeki oluşumlar yer değiştirebilir ya da kafanın bir kısmı kopabilir. Genellikle böy­le durumlarda göz refleksi ve bilinç hemen kaybolur, solunum yetersizleşir ya da durur ve kan basıncı düşer. Çarpma travmaları genellikle yüzde de etkili olabilir ve etkisi çarpmaya uğrayan alana bağlı olarak deği­şir. Yüzde incinmeye en açık bölgeler burun ve gözler arasındaki kemikçatı ve çenedir. Dişler, elmacık kemikleri ve alın travmaya daha dayanıklıdır.

Boyun omurlarının sıkışması, gerilmesi ya da bükülmesi boyun travmasına neden ola­bilir. Böyle bir durumda omurlar çıkabilir ya da kırılabilir, omurilik kopabilir. Boyun­da yer alan soluk borusu, gırtlak gibi hava geçitlerinin tıkanması boğulmaya neden olur. Boyun travmalarının pek çoğuna çarp­ma sırasında kafanın ileri-geri savrulması neden olur. Çarpma basıncından göğüs ve karın da zarar görebilir. Göğüs kafesindeki sıkışma kaburgalar ve göğüs kemiğinde kırıklar oluşturabilir. Çarpışmanın yarattığı sarsıntı ise, kalbi yerinden oynatarak kalp ve büyük damarlarda yırtıklara, ayrıca rahim, dalak, mide ve karaciğer gibi iç organların yer değiştirmesine neden olabilir. Bu organların yer değiştirmesi de genellikle onları yerinde tutmaya yarayan zarların yırtılmasıyla so­nuçlanabilir. Taşıt kazalarında, araç içinde oturanların fırlamasını önlemek için kullanı­lan emniyet kemerleri, bazen travmaya yol açabilir. Bağırsak, böbrek, rahim ve idrar kesesindeki delinme, nedbelenme, kanama, yarılma ve yırtılmaların çoğu, kaza sırasında emniyet kemerlerinin hareket serbestisini kısıtlamasına bağlanmıştır. Göğüs ve karın travmalarım önleyecek en uygun koruyucu düzenek, vücudun taşıttan fırlamasını engellemekle birlikte çarpma sarsıntısının sö­nümü süresince, vücudun bir ölçüde oyna­masına olanak sağlayacak esneklikte olma­lıdır.

Saatte 1.450 km ve üstündeki ses üstü hızlarda da çarpma etkisi oluşabilir. Havay­la temas halinde rüzgar hızının sürtünme kuvvetiyle, açıktaki deri soyulabilir, su kaybedebilir, yırtılabilir ve yanabilir. Göz­ler, sinüsler, kulaklar, akciğerler ve deride kanamalar görülebilir. Kafanın savrulmasıyla boyun travmaları oluşabilir. Göz kapakları şişip kapanabilir ya da yırtılabilir ve görme kusurları belirebilir. Ses üstü hızlar­da, uçaklardan fırlayan pilotların giysileri dayanıklı naylon ya da başka uygun bir dokumadan yapılmamışsa erir. Ayrıca pilo­tun sürtünme yanıklarından etkilenmemesi için bu giysiler ısıyı iletmeyen nitelikte olmalıdır. Yüz travmalarını önlemek için de özel kasklar gereklidir. Çarpma travması hakkında bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER