Bilgi Zamanı

Carlos Juan Finlay Hakkında

Carlos Juan Finlay Hakkında
03 Aralık 2013 - 18:39 'de eklendi ve 982 kez görüntülendi.

Bu yazımızda Carlos Juan Finlay hakkında kısa bilgi vereceğiz. Carlos Juan Finlay Kimdir? Carlos Juan Finlay nerelidir? Carlos Juan Finlay nerede yaşadı? Detaylar bu yazıda.

Carlos Juan Finlay, 3 Aralık 1833 yılında Porto Principe’de doğdu, 1915 yılında Küba’da öldü. İsveç’li bir babanın ve Fransız bir annenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğduğu 3 Aralık günü Amerikan Tıp Günü olarak kutlanır.

1853 yılında Jefferson Medical College’den mezun olup doktorluk yapmaya başlamıştır.Finlay yaşadığı dönemde Dünya’nın sayılı  doktorlarından biri olmuştur. Çünkü tıp alanında önemli buluşlara imza atmıştır. İlk buluşu 1868 yılında sarı humma hastalığını bulaştıran şeyin bir dişi sivrisinek olduğunu tespit etmesiyle başlar. Daha sonra sivrisinekler üzerinde yaptığı araştırma sonucu sıtma salgınlarının sivrisinekler yüzünden ortaya çıktığını tespit ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlamıştır. Her ne kadar buluşu 1900 yılına kadar tıp dünyasından gerekli ilgiyi görmese de sonraki yıllarda çalışmaları doğru ve başarılı bulundu. Böylece Kübalı doktor kısa zamanda tüm dünyanın tanıdığı biri olmayı başardı. 1855 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Küba’ya yerleşti ve ölene kadar burada çalıştı.

Yaşadığı yıllarda Dünya’daki salgın hastalıkların başında sıtma virüsü geliyordu. Bu salgının hangi yolla yayıldığı bilinmediği için gerekli önlemler alınamıyordu. 18 ve 19. yüzyıllarda özellikle İngiltere, Fransa ve İtalya’da sıtma mikrobu yüzünden yüz binlerce insan ölmüştü. Finlay sıtmanın sivrisinekler yoluyla yayıldığını tespit etti. Ancak bu buluşu bilim çevrelerince ilgi görmedi. Yapılan başka araştırmalar sonucu 1900 yılında diğer doktorlar da Finlay’a hak verdi ve çalışmaları büyük beğeni topladı. 1915 yılında Havana şehrinde öldü. Öldükten sonra doğum tarihi Amerikan Tıp Günü olarak kutlanmaktadır.

22376852

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER