Bilgi Zamanı

Carl Ebert Kimdir

Carl Ebert Kimdir
08 Haziran 2013 - 9:16 'de eklendi ve 1076 kez görüntülendi.

Carl Ebert Kimdir, Carl Ebert Hayatı Biyografi

Carl Ebert (d. 20 Şubat 1887, Berlin, Almanya – ö. 14 Mayıs 1980, Santa Monica, California, ABD), Alman tiyatro yönetme­ni. Türk tiyatrosu ve operasının günün standartlarına ulaştırılması çalışmalarına hem yönetmen, hem de eğitici olarak büyük katkıda bulunmuştur.

carl-ebertTiyatro eğitimine ünlü yönetmen Max Reinhardt’ın yanında başladı. Daha sonra Alman Ulusal Tiyatrosu’nda, Frankfurt ve Berlin devlet tiyatrolarında görev aldı. 1927-31 arasında yönettiği Darmstadt Eya­let Tiyatrosu’nda, daha çok çağdaş Alman yazarlarının oyunlarını sahneledi. 1931’de Berlin Operası’nda genel yönetmen oldu ve operalar sahneye koydu. Bu operalarda, başta Verdi’nin Macbeth’inde olmak üzere, oyuncuların bir kitle olarak yönetilmesi anlayışıyla dikkati çekti. 1933’te Nazi rejimi tarafından görevden alınınca, Avrupa’nın birçok kentinde iş bulmaya çalıştı. Aynı yıl gittiği Arjantin’in Buenos Aires kentinde 1936’ya değin kaldı ve Teatro Colön’da görev yaptı. O yıl Türk hükümetinin çağrısı üzerine Ankara’ya gitti. Hazırladığı rapor uygun bulunarak Atatürk tarafından, yeni kurulan Milli Musiki ve Temsil Akademisi’n- de bir tiyatro bölümü açmakla görevlendi­rildi. Daha sonra Devlet Konservatuvarı (bak. devlet konservatuvarlan) adını alan okulun müzik bölümünü de ünlü besteci Paul Hindemith yönetecekti. Ebert, müzik bölümünden alınan, ikisi kız 10 öğrenciyle Devlet Tiyatrosu’nun ilk kadrosunu eğitmeye başladı. 1938- 46 arasında, Devlet Tiyatrosu’nun temelini oluşturan Tatbikat Sahnesi’ni yönetti. Bu­rada Shakespeare’den Julius Caesar (1942), Sophokles’ten Kral Oidipus (1943), Moliere’ den Kibarlık Budalası (1944), Thornton Wilder’dan Bizim Şehir (1945) ve Goethe’ den Faust (1946) gibi oyunlar sahneye koydu, birçok opera yönetti. Bunlardan Madame Butterfly Türkiye’de Türkçe sah­nelenen ilk operaydı.

Carl Ebert 1946-54 arasında ABD’de, Los Angeles’taki Güney California Üniversitesin­de ders verdi. 1947’de İngiltere’de, daha önce ilk düzenlenişine (1934) katkıda bulun­duğu Glyndebourne Şenliği’ni yönetti. 1951’de Stravinski’nin The Rake’s Progress (Ahlaksızın İlerlemesi) adlı operasının dün­ya prömiyerini hazırladı. 1954’te Berlin Devlet Operası’nın başına getirildi; bu göre­vini yedi yıl sürdürdü. Emekliliğinden sonra Los Angeles’a dönerek ömrünün sonuna değin orada yaşadı. Nisan 1969’da İstanbul Kültür Sarayı’nın (bugün Atatürk Kültür Merkezi) açılışı için çağrılı olarak bir kez daha Türkiye’ye gitti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER