Bilgi Zamanı

Çanakkale Savaşı Kahramanlık Hikayeleri

Çanakkale Savaşı Kahramanlık Hikayeleri
06 Mart 2014 - 11:42 'de eklendi ve 1177 kez görüntülendi.

Çanakkale Savaşı kahramanlık hikayeleri, bu yazımızda sizlere Çanakkale Savaşı’nda ordumuzun kahramanlık hikayelerinden örnekler vereceğiz.

Seyit Onbaşı: Çanakkale Savaşı’nın en büyük kahramanlarından biri olarak bilinir. Kendisi savaş sırasında Rumeli tabyalarında görevli bir topçu eriydi. Burası boğazı koruyan en önemli bataryaydı ve buranın düşmesi halinde düşman gemilerinin boğazı geçmesi oldukça kolay olacaktı. Bu nedenle bütün top atışları bu tabyaya yapılıyordu. Bu saldırılar sırasında Seyit Onbaşı’nın bütün arkadaşları hayatını kaybetmiş, yanındaki topun da taşıma bataryası bozulmuştu. Burada büyük bir güç örneği gösteren Seyit Onbaşı yaklaşık 275 kiloluk top mermisin kendisi sırtlayarak topa kadar çıkardı ve topu nişan alarak ateşledi. Bunun sonucunda Fransız zırhlısı Ocean büyük bir yara alarak battı. Bu zırhlının arkasında bulunan Irresistible zırhlısı da top menzilinden kaçarken boğaza döşenmiş mayınlara çarparak battı. İtilaf Devletleri’nin iki önemli zırhlısının bu top atışı sonrası batması savaşın kaderini değiştirdi ve savaş Osmanlı Devleti’nin lehine değişti.

Bir Osmanlı erinin verdiği insanlık dersi ise yıllar sonra savaşa katılmış bir Fransız subay tarafından hatıralarından anlatılıyor. Subayın anlattıklarını aynen aktarıyoruz: Savaş sahasında dövüş bitmişti. Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zaliyat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım. Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi göleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu. Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık:
– Niçin öldürmek istediğin askere yardım ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:
“Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı. Bir şeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün”. Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımı dondurduğunu hissettim. Çünkü, Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı. Az sonra ikisi de öldüler.

images (2)

Çanakkale Savaşı Kahramanlık Hikayeleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER