Bilgi Zamanı

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Yazı

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Yazı
04 Mart 2014 - 21:19 'de eklendi ve 1015 kez görüntülendi.

Çanakkale Savaşı kısaca, çanakkale savaşı kısa bilgi, çanakkale savaşı kaç yılında oldu.

1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın savaştığı cephelerden Çanakkale Savaşı 1915-16 yıllarında Gelibolu yarımadası ve çevresinde cereyan eden, Dünya’nın en zorlu savaşlarından biri olmuş, savaşın ardından yapılan tespitlerden iki taraftan toplam 500 bin kişinin hayatını kaybettiği belirlenmiştir. İşte Çanakkale Savaşı bu denli zorlu bir savaş olmuştur.

Bu savaşta Conkbayırı, Seddülbahir, Kilitbahir, Anafartalar ve Arıburnu’nda Türk ordusu destan yazmıştır. Ayrıca Mustafa Kemal’in ilk savaş başarıları da bu döneme rastlamaktadır. “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum.” sözü de herkes tarafından bilinmektedir. Mustafa Kemal bu sözü Çanakkale Savaşı’nda söylemiştir.

İtilaf Devletleri zor durumda bulunan Rusya’ya yardım götürmek ve Rusya’yı tekrar savaşa dahil etmek için boğazları geçmek zorundaydı ve tek engel Çanakkale idi. Çanakkale alınırsa düşman İstanbul’u işgal edecek ve Osmanlı savaştan çekilecekti. İki taraf da Çanakkale’nin önemini bildiği için çetin bir mücadeleye girişti. İtilaf Devletleri savaşın bir iki haftada kendi lehlerine sonuçlanacağını düşünse de Türk ordusunun azmi ve kararlılığı sayesinde savaş iki yıl sürdü ve sonunda zafer Türk halkının oldu. İtilaf Devletleri yardım götüremeyince Rusya’da bir ihtilal oldu ve Rusya savaştan çekildi. Savaşın süresi uzadı. Türk Ordusu’nun istendiği zaman büyük başarılar yakalayacağı anlaşıldı. Mustafa Kemal bu savaştan sonra tanındı ve milli mücadeleye giden süreç bu savaşla başladı.

indir (4)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER