Bilgi Zamanı

Cam İhracatı Üreticilerini Güldürdü

Cam İhracatı Üreticilerini Güldürdü
27 Şubat 2016 - 20:24 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.

Cam kullanımı, günlük hayatta çok sık kullanımı olan bir ürün olarak belirtiliyor. Ülkemizde de cam, vazgeçilmez ürünler arasında bulunuyor. Cam ihracatı Türkiye’de bu üretimi gerçekleştiren kişilere ciddi miktarda bir gelir sağladı. Peki Türkiye cam ihracatı konusunda ne kadar gelir elde etti? Daha önceki yıllarda cam ihracatı konusunda durum neydi? Bu ve buna benzer bir takım sorulara cevap bulmak ve bu konuya ilişkin çok daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, sizin için yayımlamış olduğumuz bu haberimizi okumanızı tavsiye etmekteyiz.

 

Her kesim ile her sektörün kullandığı ve vazgeçilmez olarak adlandırdığı bir ürün olan cam, son 5 yıl içerisinde cam üretimi yapan kişilere ciddi miktarda gelir sağladı. Bu bahsedilen miktar son beş yıl içerisinde, 5 milyar dolar ihracat geliri olarak açıklanmaktadır. Türkiye’nin, cam ihracatı konusunda son yıllara bakıldığı zaman ciddi anlamda ihracat yaptığı gerçeğini anlayabiliriz. Türkiye İstatik Kurumu’ndan elde edilen bilgilere dayarak, 2011 ile 2015 yılları arasında toplam 5 milyar 32 milyon dolar gelir elde edildiğini söyleyebilmekteyiz. Cam ihracatının en çok yapıldığı dönem olarak belirtilen bu dönem, ciddi miktarda gelir sağlayacak şekilde ihracat gerçekleştirdi.

Bu dönem cam ihracatının en çok yapıldığı ülkeler ise İtalya, Almanya ve İngiltere olarak belirtiliyor. En çok İtalya’ya cam ihracat yapıldığı bilinmektedir. En çok ihracat edilen ürünlerin ise heykelcilik ve bardak olduğu yapılan açıklamalar arasında bulunmaktadır.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER