Bilgi Zamanı

Çalışma Hayatında Kadının Varlığı Ne Kadar Önemli

Çalışma Hayatında Kadının Varlığı Ne Kadar Önemli
29 Şubat 2016 - 13:11 'de eklendi ve 500 kez görüntülendi.

Dünyada nüfusun yaklaşık olarak yarısını kadınlar oluşturmakta olup, kadınların iş hayatında bulunmaları o ülkenin gelişmişlik seviyesini gösterir. Günümüzde kadınların erkeklerden daha az çalıştığı görülse de yine de eskiye göre iş hayatındaki kadın sayısı gittikçe artmaktadır. Kadınlar toplumda erkeklere göre ikinci planda kalmaktadırlar bu da iş hayatlarında erkeklerden daha geride olmalarına sebep olarak gösterilir.

 

Kadının, ailesi ya da eşi dışında bir birey olduğu kabul edilmeli ve buna göre bir hayatı olmalıdır. Ama bu durum bazen, gerek kadının az eğitim almasından, gerek fiziksel anlamda erkek ile arasında olan farklılıktan, gerekse erkek egemenliğinin hakim olduğu toplum anlayışından kaynaklanan nedenlerden dolayı gerçekleşememektedir.

Kadının iş hayatında bulunuyor olması kadına özgüven ve ekonomik özgürlük sağlamaktadır. Fakat bir kadının iş hayatı boyunca karşılaşabileceği sorunlar bir erkeğin karşılaşabileceği sorunlara göre çok daha fazla olmaktadır. Örneğin aileye karşı sorumluluklar, cinsel taciz, fiziki anlamda erkeklerden güçsüz olmaları, şiddet gibi nedenler bazı kadınları iş hayatından soğutabilmektedir. İş hayatı kadınlara bir yandan ekonomik özgürlük sağlarken bir yandan ise çocuk yapma, anne olma gibi isteklerini hiçe sayabiliyor. Bazı şirketler kadınların işte yükselmeleri adına onlardan böyle bir isteklerinin olup olmaması yönünde bilgiler alıyor ve kadınları buna göre değerlendirebiliyor. Bu yüzden hem iş hayatını, hem sosyal çevresini hem de aile hayatını dengelemek için kadının omuzlarına birçok yük biniyor.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER