Bilgi Zamanı

Cadiz Nerededir

Cadiz Nerededir
19 Temmuz 2013 - 15:35 'de eklendi ve 1198 kez görüntülendi.

Cadiz Nerededir, Cadiz Hakkında Bilgi

Câdiz, İspanya’nın güneybatısındaki Andalucia özerk bölgesinde Câdiz ilinin merkezi ve başlıca limanı. Câdiz Koyuna uzanan dar ve uzun bir yarımada üzerindedir. 9,5 km ve 11 km’yi bulan iki kıyısı da surlarla çevrilmiştir; karayla tek bir yerden bağlantı­sı vardır. 1980 ve öncesinde iki ayrı sitte Fenikelilere ait lahitlerin bulunmasıyla ken­tin Fenikelilerce kurulduğu doğrulanmıştır.

Söylentilere göre İÖ 1100’de Tyros (Sur) kentinden gelen Fenikeli tüccarların Gadir (çevrilmiş yer) adıyla kurduğu kent, İÖ 501 dolayında Kartacalıların işgali altına girdi. II. Kartaca Savaşı’nın sonuna doğru Roma’ya teslim oldu. Bundan sonra Gades adını aldı ve sürekli gelişerek büyüdü. (1980’de Popolo banliyösündeki kazılarda Ispanya’daki en eski ve sağlam Roma tiyatrolarından biri bulunmuştur.) Vizigotlar 5. yüzyılda kenti yakıp yıktı. 711’de limanı ele geçiren ve Ceziret Kadis olarak adlandıran Magriplilerin egemenliği 1262’ye değin sürdü. Yöreyi bu tarihte ele geçiren Kastilya krab X. Alfonso kenti yeniden inşa ettirdi.

1492’de Amerika’nın keşfedilmesiyle İs­panyol hazine gemilerinin merkezi haline gelen kent, yeniden zenginleşti. 16. yüzyıl­da Berberi korsanların giriştiği bir dizi saldırı püskürtüldü. 1587’de yükleme limanı Sir Francis Drake komutasındaki bir İngiliz filosunca yakıldı. İngiliz ablukası (1797-98) ve bombardımanın ardından (1800), Napo- leon’un denetimi dışındaki İspanyol topraklarının başkenti olduğu 1810-12 arasında Fransızlarca kuşatıldı. İspanyol Parlamen­tosu (Cortes), sonradan 1820’deki devrime temel oluşturan ünlü Mart 1812 liberal anayasasını burada toplanarak hazırladı.

Amerika kıtasındaki İspanyol sömürgeleri­nin yitirilmesiyle önemli bir darbe yiyen Câdiz, eski ticari konumuna bir daha kavu­şamadı. İspanyol-Amerikan Savaşı’nın (1898) yol açtığı yıkım ve liman tesislerinin eskimesi bu gerileyişi daha da hızlandırdı, 1900’den sonra rıhtımın yenilenmesi konu­sunda önemli adımlar atıldı ye düzenli bir ekonomik gelişme başladı. İspanyol İç Savaşı’nda (1936-39) kısa sürede Milliyetçile­rin eline geçen Câdiz, İspanyol Fası’ndan gelen takviye kuvvetler için önemli bir giriş limanı oldu. 1947’de Deniz Kuvvetleri’ne ait bir silah deposunun patlamasıyla büyük hasar gördü.

Kentin sanayi gelişimi oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte anakarada önemli askeri ve ticari gemi yapım tersaneleri ile çeşitli fabrikalar vardır. Açıklarda orkinos av sahaları bulunur. Daha çok bir ticaret limanı olan kentten şarap (özellikle Jerez de la Frontera’dan gelen sherry), tuz, zeytin, incir, şişe mantarı ve tuzlu balık ihraç edilir; ithal edilen mallar ise kömür, demir, maki­ne, kereste, tahıl, kahve ve başka gıda maddeleridir. Câdiz’de yoğun bir denizyolu trafiği vardır. Yakınlarında askeri bir hava­alanı ve bir İspanyol-ABD hava üssü vardır.

Önemli tarihsel yapılar arasında Kastilya kralı X. Alfonso’nun yaptırdığı ve 1596’dan sonra yeniden inşa edilen eski katedral (1252-84) ile besteci Manuel de Falla’nın (1876-1946) mezarını ve görkemli sanat hazinelerini barındıran barok katedral (1772-1838) sayılabilir. Öteki önemli yerler Santa Catalina ve San Sebastiân şatoları, çok sayıda müze ve kent merkezindeki ünlü işaret kulesi Torre de Vigı’a’dır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER