Bilgi Zamanı

Cabir Bin Hayyan Kısaca Hayatı ve Buluşları

Cabir Bin Hayyan Kısaca Hayatı ve Buluşları
11 Ocak 2016 - 16:43 'de eklendi ve 9285 kez görüntülendi.

Cabir Bin Hayyan Kısaca Hayatı, Cabir Bin Hayyan Eserleri

Cabir bin Hayyan, tam adı ebu musa cabir bin hayyan el-azdî, Latince geber (d.y. 721, Tus, İran – ö. y. 815, Küfe, Irak), “Arap kimya biliminin babası” diye anılan simyacı.

Cabir doğduktan kısa bir süre sonra baba­sı, Abbasilerin Emevi hanedanını yıkmak için düzenledikleri bir suikasta karıştığı gerekçesiyle, boynu vurularak idam edildi.

Arabistan’a gönderilen Cabir orada Şii mezhebine katıldı. Tıp da dahil olmak üzere, bilimin pek çok dalında çalıştığı sanılmaktadır. Abbasilerin 750’de Emevilerin yerine geçmesinden sonra Cabir, Abbasi halifesi Harun Reşid’in (hd 786-809) saray doktoru oldu. Kendisine pek çok bilimsel konuda esin veren altıncı Şii imamı Cafer Sadık’ın da yakın dostuydu.

Cabir’in olduğu ileri sürülen iki binden fazla yapıt vardır. İsmailiye mezhebi onun adıyla simya ve gizemcilik üzerine pek çok yapıt yayımlamıştır. 14. yüzyılda bir İspan­yol simyacı, onun adına dayanarak daha büyük bir saygınlık kazanmak amacıyla yazılarını Geber diye imzalamıştır.

Cabir’in kendi yapıtlarında ise, sonraki simyacıların bu olağanüstü saygısını haklı kılacak başarılara ilişkin bir iz yoktur. Onun daha çok, kendi metafizik doğa felsefesinin çekiciliğiyle, biraz da kendine özgü üslubu, üzerinde durduğu şeyler ve geliştirdiği mad­de kuramıyla ünlendiği anlaşılmaktadır. Cabir, her şeyin ateş, toprak, hava ve sudan oluştuğuna ilişkin Eski Yunan inanışına yeni bir biçim getirmiştir. Bu dört elemen­tin cıva ve kükürtü oluşturmak için birleşti­ğine ve madenlerin tümünün bu iki madde­nin değişik oranlardaki bileşiminden oluştu­ğuna inanmıştır. Cabir, cıvayla kükürt bir­leştiğinde kırmızı zincifre bileşiminin (cıva- kükürt alaşımı) ortaya çıktığına inanmakla birlikte, bu birleşmenin elverişli bir oranda gerçekleşmesi durumunda altın elde edilebi­leceğini ileri sürmüştür. Bu kuram yaygın biçimde kabul edilmiş, değişime uğrayarak yayılmış, kimya biliminin ilk evrelerinde büyük bir etki yapmış ve sonunda eski kimyacıların flojiston konusundaki inancına kaynaklık etmiştir. Cabir Bin Hayyan Buluşları

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

 • eben abuzettin ;

  işime yaradı güzel

  03 Ocak 2016 19:41
 • asdfg ;

  bu el-cabir değilmi

  05 Ocak 2014 13:15
 • idris ;

  işime yaramadı ama teşekkürler güzseldi

  18 Aralık 2013 20:33
  • idris ;

   daha önce gerizekalı aptal yazdıgım için çok özür dilerim özrümü kabul edin

   18 Aralık 2013 20:35
 • ruya cash ;

  işime yaradı faydalı bilgi :)

  23 Ekim 2013 21:37