Ana Sayfa Eğitim 11 Ocak 2016

Cabir Bin Hayyan Kısaca Hayatı ve Buluşları

Cabir Bin Hayyan Kısaca Hayatı, Cabir Bin Hayyan Eserleri

Cabir bin Hayyan, tam adı ebu musa cabir bin hayyan el-azdî, Latince geber (d.y. 721, Tus, İran – ö. y. 815, Küfe, Irak), “Arap kimya biliminin babası” diye anılan simyacı.

Cabir doğduktan kısa bir süre sonra baba­sı, Abbasilerin Emevi hanedanını yıkmak için düzenledikleri bir suikasta karıştığı gerekçesiyle, boynu vurularak idam edildi.

Arabistan’a gönderilen Cabir orada Şii mezhebine katıldı. Tıp da dahil olmak üzere, bilimin pek çok dalında çalıştığı sanılmaktadır. Abbasilerin 750’de Emevilerin yerine geçmesinden sonra Cabir, Abbasi halifesi Harun Reşid’in (hd 786-809) saray doktoru oldu. Kendisine pek çok bilimsel konuda esin veren altıncı Şii imamı Cafer Sadık’ın da yakın dostuydu.

Cabir’in olduğu ileri sürülen iki binden fazla yapıt vardır. İsmailiye mezhebi onun adıyla simya ve gizemcilik üzerine pek çok yapıt yayımlamıştır. 14. yüzyılda bir İspan­yol simyacı, onun adına dayanarak daha büyük bir saygınlık kazanmak amacıyla yazılarını Geber diye imzalamıştır.

Cabir’in kendi yapıtlarında ise, sonraki simyacıların bu olağanüstü saygısını haklı kılacak başarılara ilişkin bir iz yoktur. Onun daha çok, kendi metafizik doğa felsefesinin çekiciliğiyle, biraz da kendine özgü üslubu, üzerinde durduğu şeyler ve geliştirdiği mad­de kuramıyla ünlendiği anlaşılmaktadır. Cabir, her şeyin ateş, toprak, hava ve sudan oluştuğuna ilişkin Eski Yunan inanışına yeni bir biçim getirmiştir. Bu dört elemen­tin cıva ve kükürtü oluşturmak için birleşti­ğine ve madenlerin tümünün bu iki madde­nin değişik oranlardaki bileşiminden oluştu­ğuna inanmıştır. Cabir, cıvayla kükürt bir­leştiğinde kırmızı zincifre bileşiminin (cıva- kükürt alaşımı) ortaya çıktığına inanmakla birlikte, bu birleşmenin elverişli bir oranda gerçekleşmesi durumunda altın elde edilebi­leceğini ileri sürmüştür. Bu kuram yaygın biçimde kabul edilmiş, değişime uğrayarak yayılmış, kimya biliminin ilk evrelerinde büyük bir etki yapmış ve sonunda eski kimyacıların flojiston konusundaki inancına kaynaklık etmiştir. Cabir Bin Hayyan Buluşları

Yorumlar (5 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • eben abuzettin :

  03 Ocak 2016-19:41

  işime yaradı güzel

 • asdfg :

  05 Ocak 2014-13:15

  bu el-cabir değilmi

 • idris :

  18 Aralık 2013-20:33

  işime yaramadı ama teşekkürler güzseldi

  • idris :

   18 Aralık 2013-20:35

   daha önce gerizekalı aptal yazdıgım için çok özür dilerim özrümü kabul edin

 • ruya cash :

  23 Ekim 2013-21:37

  işime yaradı faydalı bilgi :)

İlginizi çekebilir

Kerem ile Aslı Özeti Kısaca

Kerem ile Aslı Özeti Kısaca

Üniversite ve Eğitim