Bilgi Zamanı

Büyümeyi Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir

Büyümeyi Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir
15 Mayıs 2014 - 10:48 'de eklendi ve 1232 kez görüntülendi.

Büyümeyi etkileyen faktörler nelerdir, bu yazımızda sizlere büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyen nedenler nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

Büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörler pek çok alt başlıkta toplanabilir. Büyüme ve gelişme herkeste aynı şekilde gerçekleşmez. Büyüme ve gelişme cinsiyet, hormonal düzey, kalıtsal nedenler ve kronik hastalıklardan kaynaklanan nedenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Büyümeyi etkileyen en önemli faktör kalıtımdır. Yani kişinin soylarından gelen faktörler kendinde büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Kişinin genlerinde yani önceki soylarında sürekli olarak tekrar eden hastalıklar, kişinin soyundaki genetik bozukluklar, kişinin soyundaki boy ve kilo ortalaması gibi birçok neden kişinin büyüme ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Kişinin soyunda kronik bir hastalık varsa veya kişinin soyunda boy kısa kilo fazla ise kişide de bu durum gerçekleşebilir.

Cinsiyet de kişinin gelişimini etkiler. Yaratılış itibarıyla kadınlar erkeklere göre daha zayıf ve daha kısadır. Dolayısıyla fiziki güç bakımından erkeklere göre daha aşağı konumdadır. Bu durum kadınlarda büyüme ve gelişmenin daha yavaş ilerlemesini ve belli bir düzeyden sonra durulmasına neden olur.

Hormonal durum da en büyük etkenlerden biridir. Kişinin hormonlarındaki bozukluk ve sapmalar, kişinin organlarında gereken hormonların salgılanmaması kişinin büyüme ve gelişmesini olumsuz etkiler. Ayrıca kişinin beslenme alışkanlıkları ve beslenme şekli de bu durumu etkiler. Kişiler sağlıklı beslenmezse büyüme ve gelişmeleri sekteye uğrayabilir.

Son olarak hastalıklar da büyüme ve gelişmeyi etkiler. Kişinin doğuştan gelen ve büyümesini yavaşlatan veya engelleyen hastalıkları, sürekli tekrar eden ve ömrü boyunca ilaçlarla kontrol altına alabileceği hastalıkları varsa büyüme ve gelişmesi olumsuz etkilenir.

buyume1

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler Neler Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER