3:09 pm - Cuma Ağustos 29, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Büyük Ayı Gölü Oluşumu

Perşembe, 18 Temmuz 2013, 11:07 | Genel | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Büyük Ayı Gölü Oluşumu, Büyük Ayı Gölü Özellikleri Hakkında Bilgi

Büyük Ayı Gölü, great bear gölü olarak da bilinir, Kanada’da, Kuzeybatı Toprakları’ndaki Mackenzie ilinin orta kesiminde göl. Kuzey Kutup Dairesi’nin iki yanında yer alır. 1800′den önce, Kuzeybatı Kum­panyası tüccarlarınca keşfedilen göle, kıyı­larında yaşayan ayılardan ötürü bu ad veril­di.

Düzensiz bir biçimi ve üzerinde çok sayıda küçük ada olan gölün uzunluğu 320 km, genişliği 40-176 km, en derin yeri ise 413 m’dir. Yüzölçümü 31.153 knr olan Büyük Ayı, Kanada sınırları içindeki en büyük ve Kuzey Amerika’daki dördüncü büyük göldür. Soğuk ve berrak sularında, başta alabalık olmak üzere bol balık yaşar. Göl çevresindeki başlıca yerleşim bölgeleri, doğu kıyısındaki Echo ve Savvmill körfezleri ile batı kıyısındaki ticaret merkezi Fort Franklin’dir. Gölü batı doğrultusunda akaçlayan ve bataklıklardan geçerek Mackenzie Irmağına karışan 112 km uzunluğundaki Büyük Ayı Irmağı, gölün buzla kaplı olma­dığı dört aylık süre içinde önemli bir ulaşım hattıdır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası