Bilgi Zamanı

Burçlar Kuşağı Nedir

Burçlar Kuşağı Nedir
29 Nisan 2013 - 22:10 'de eklendi ve 3293 kez görüntülendi.

Burçlar Kuşağı Ne Demek, Burçlar Kuşağı (Zodyak) Nedir

Burçlar kuşağı, zodyak olarak da bilinir, astronomi ve astrolojide, Yer’in yörüngesi­nin ve Güneş’in yıl boyunca çizdiği yolun düzlemi olan tutulum dairesinin her iki tarafında 9°lik bölgelerde yer alan gökcisim­lerini çevreleyen kuşaktır. Plüton dışındaki gezegenler ile Ay’ın yörüngeleri de burçlar kuşağının üzerindedir. Kuşağın 12 burcun­dan her birinin, büyük çemberin 1/12’sini ya da 30°lik bölümünü kapladığı kabul edilir. Bu burçlar artık, Güneş’in içinde göründü­ğü takımyıldızlara karşılık gelmemektedir. Takımyıldızların büyüklük ve biçimleri de­ğişiktir. Ayrıca Güneş’in düzenli olarak içinden geçtiği Yılancı (Ophiuchus) takım­yıldızı burçlar kuşağının üyeleri arasına alınmıştır.

Tutulum dairesinde yer alan takım yıldızla­rın çoğu hayvanları simgelediğinden eski Yunanlılar bu bölgeye zödiakus kyklos (hayvanlar çemberi) ya da ta zödia (küçük hayvanlar) adını vermişlerdi. Antik Çağda burçlar kuşağındaki takımyıldızların büyük­lüğüne ve sayısına ilişkin bilgilerde görülen farklılıklar ancak matematiksel astronomi­nin gelişmesiyle ortadan kaldırılabildi. Aşağıdaki listede, burçlar kuşağının takım yıldız­ları ve takım yıldızların sınırlarının sabit olduğu dönemde Güneş’in bu takım yıldızla­rın içinden geçiş tarihleri verilmiştir. Ilım noktalarının yalpalaması nedeniyle takım­ yıldızların doğuya doğru kaymış olmalarına karşın (örn. 20. yy’da 1 Ocak’ta Güneş Oğlak’ta değil Yay’dadır), günümüz astro­lojisinde de bu tarihlerden yararlanılmak­tadır.

Burçlar için kullanılan ve ilk olarak ortaça­ğın sonlarındaki Yunan yazmalarında görü­len simgelerin tarihçesi tam olarak bilinmemektedir.

burclarkusagi

 

burclarkusagi2

 

Burçlar kuşağı kavramı, İÖ 3. yüzyılda Mısır’a girdiğinde, doğudan batıya doğru eşit aralıklarla sıralanan 36 parlak yıldızdan ya da yıldız sisteminden oluşan dekan sistemiyle kaynaştı. Yılın belirli 10 gününü etkileyen bir tanrı olarak kabul edilen dekanların her biri bir burcun tam üçte birine karşılık gelmekteydi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER