Bilgi Zamanı

Bunama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bunama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
27 Nisan 2013 - 15:06 'de eklendi ve 1234 kez görüntülendi.

Bunama hastalığı nedir, bunamanın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi

Bunama, zihin gücünün zamanla azalması ya da yitirilmesi. Bunama, bir hastalık ya da hastalık grubu olmaktan çok, çeşitli hastalık ve bozukluklarda ortaya çıkabilen bir tablo­dur. Bu tablonun başlıca belirtileri, bellek, yargılama, soyut düşünme gibi zihinsel işlevlerin bozulmasıdır; aynca kişilik özellik­lerinde, davranışlarda ve toplumsal ilişki­lerde de değişiklikler görülür. İlerlemiş bir bunamada beyin hacmi küçülür, beyin boş­lukları genişler.

Bunamanın ilk belirtisi genellikle yeni bilgileri öğrenme yetisinin yok olmasıdır. Hasta uzak geçmişi iyi anımsar, ama soyut düşünme, yargılama, karar verme yetileri bozulduğundan yeni ve karmaşık durumlar­dan kaçınır; zorunlu olarak böyle durum­larda karşılaştığında ise paniğe ve büyük bir bunaltıya kapılır. Bunama öncesi zeka ve kişilik örgütlenmesi sağlam olan kişiler, çevrenin dikkatini çekmeden uzun süre bu belirtileri saklayabilirler. Toplumsal ilişki­lerin aksaması, yargılama yetisinin ve dürtü denetiminin azalmasından kaynaklanır; has­ta yersiz espriler yapabilir, taştan davranışlarda bulunabilir. Bu tip belirtiler daha çok bozukluk öncesi kişilik özelliklerinin abar­tılması biçiminde ortaya çıkar. El becerisi­nin, anlama ve konuşma yetilerinin azalma­sı, denge ve hareket bozuklukları gibi bazı nörolojik belirtiler de görülebilir, ilerlemiş tablolarda sırasıyla yer, zaman ve kişi tanıma yetileri de bozulur; ayrıca buna­maya yol açan birinci hastalığın belirtileri görülür.

Önceleri, bunamanın ilerleyen ve dönüşü olmayan bir bozukluk olduğu düşünülüyor­du; bugün bu bozukluğun iyileşip iyileşmemesinin altta yatan nedenlerle ilişkili oldu­ğu kabul edilmektedir. Vitamin eksikliği, beyne yeterince oksijen gitmemesi gibi nedenlere bağlı olan bunamalar çabuk iyile­şebilir; buna karşılık, örneğin dokuların yapısal ve işlevsel olarak yozlaşmasından kaynaklanan bunamalar genellikle ilerleyi­cidir.

Bunama belirtileri ve bunama hastalığı tedavisi hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER