Bilgi Zamanı

Buluşsal Yöntem

Buluşsal Yöntem
28 Nisan 2013 - 12:47 'de eklendi ve 1036 kez görüntülendi.

Buluşsal Yöntem nedir, Buluşsal Yöntem hakkında bilgi

Buluşsal yöntem, bulgusal yöntem ya da hörİstİk olarak da bilinir, bir problemin çözümü aranırken, başlangıçta probleme varsayımsal bir çözüm öngörüp, arama işleminde bundan yönlendirici olarak yarar­lanma esasına dayalı problem çözme yöntemidir. Böyle bir yöntem şu adımları içerir:

1) Bulunacağı umulan sonuç üzerine önce­den bir kabul oluşturmak,

2) bulguların (durumların) aranması, seçilmesi ya da yorumlanması sürecinde bu kabulü kılavuz olarak kullanmak,

3) yeni bulguların ortaya çıkarılması ya da yorumlanması süreci iler­ledikçe, başlangıçta yapılan kabulü sürekli biçimde yenilemek ve düzeltmek.

İnsanın yaratıcı düşünme sürecinde önemli bir rol oynadığı kabul edilen buluşsal yön­tem, bu süreçlerin bilgisayarlarla benzetiminde de vazgeçilmez önemdedir. Pek çok sayıda olası durumun sınanması gereken bu tür benzetimlerde, arama süreci, sonuca ulaştırması daha olası durumların daha önce ele alınması biçiminde düzenlenir. Uygun bir süre içinde ve rastgele arama yöntemine göre daha hızlı bir biçimde sonuca ulaşılma­sını sağlayan teknikler arasında, çözüm sürecinde sırayla ulaşılmak üzere ardışık alt amaçlar belirlenmesi ve son amaçtan (örn. kanıtlanacak bir teorem ya da bir satranç hamlesi) geriye doğru yürünmesi gibi tek­nikler sayılabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER