Bilgi Zamanı

Bülten Nedir Nasıl Hazırlanır

Bülten Nedir Nasıl Hazırlanır
16 Temmuz 2013 - 23:17 'de eklendi ve 2455 kez görüntülendi.

Bülten Nedir, Bülten Hakkında Kısaca Bilgi

Bülten, belirli bir topluluğa özel bilgi ve haber aktarmak amacıyla çıkarılan yayın. Genellikle özlü ve kesin bir anlatım taşıyan ve küçük boyutlu olan bültenler, süreklilik göstermekle birlikte her zaman düzenli aralıklarla yayımlanmaz. Çeşitli kişisel ha­bercilik olanakları sunmakla birlikte, seyrek olarak reklam içerir.

Modern bültenlerin ilk biçimi, yabancı gazetelerden derlenen haberlerin yer aldığı tek sayfalık courenta’lardı. 17. yüzyıl başla­rında Felemenklilerin dağıtımını yaptığı courenta’lann İngilizce ve Fransızca çevirile­ri de Amsterdam’da yayımlanırdı. 1704’te Amerika’daki ingiliz kolonilerinde, aynı zamanda ilk Amerikan gazetesi olarak ka­bul edilen Boston Newsletter çıkmaya baş­ladı. Massachusettsli Roger W. Babson 1904’te bir yatırım rehberi bülteni çıkardı ve 1918’de Whaley-Eaton Report yayımlanma­ya başladı.

Modern bültenlerin tirajları büyük bir değişiklik gösterir. Küçük gönüllü kuruluş­ların dağıttığı ve sınırlı bir okuyucu kitlesine ulaşan parasız bültenlerin yanında Willard M. Kiplinger’in 1923’te çıkarmaya başladığı ve abone sayısı yüzbinleri bulan The Kiplin- ger Washington Letter gibi bültenler de vardır. 1967’de Londra’da çıkmaya başla­yan haftalık Latin American Reports, bül­tenlerin ortak özelliklerini yansıtan iyi bir örnektir. Bültenlerde genellikle iş ve mes­lek, enerji, sağlık, güvenlik ve yolculuk gibi konulara yer verilir. Haberlerin yanı sıra tavsiye ve tahminler de içeren bültenler, sınırlı ve belirli bir çevre için yayın yaptıkla­rı için oldukça ekonomiktirler. Çoğu şirket­ler iç haberleşme amacıyla, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da üyeleri için bülten­ler yayımlar.

Döküme gerek kalmadan dizgi yapan yazı­cı aygıtların, hızlı ve ekonomik ofset baskı­nın yaygınlaşması, özellikle 1960’larda ve 1970’lerde bültenlerin hızla artmasını sağla­mıştır. Ödemeli posta ve özel posta katalo­gu gibi kolaylıklar abone sistemine işlerlik kazandırırken, metin işlem sistemlerinin ve elektronik haber geçme araçlarının kullanıl­ması baskı işlerinin hızlandırılmasında ve daha güncel haberler ulaştırılmasında yeni bir çığır açmıştır.

Günümüzde ABD’de 100 binden fazla bülten yayımlanmaktadır. Bülten yayımcıla­rı 1977’de New York kentinde kurulan Amerika Bülten Birliği’nde örgütlenmiştir. 1982’de adını Bülten Birliği olarak değişti­ren kuruluş, 1983’te Londra’da da bir şube açmıştır.

Bir tür bülten katalogu olan The Nernletter on Newsletters 1964’te çıkmaya başlamış­tır. Howard Penn Hudson’ın Publishing Newsletters (1982; Bülten Yayımlama) adlı yapıtında çeşitli bülten tasarımlarının yanı sıra konuyla ilgili bir sözlük vardır. Bülten Ne Demek, Bülten Nasıl Hazırlanır

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER