Bilgi Zamanı

Bu Kentte Selfie Çekmek Yasak

Bu Kentte Selfie Çekmek Yasak
25 Şubat 2016 - 22:32 'de eklendi ve 501 kez görüntülendi.

Son zamanlarda herkesi saran selfie çılgınlığına bir engel Hindistan hükümetinden geldi. Karara göre Hindistan’ın Mumbai kentinde selfie çekmek artık yasaklandı. Bu karar kulağa garip gelebilir, ancak Hindistan’ın bu kararının dayanağı ise oldukça mantıklı bir sebep olarak görülüyor. Hindistan, bu yasağı selfie çekerken meydana gelen ölümlerden dolayı uygulamaya sokma kararı aldı.

 

Hindistan, ilginç bir uygulamaya imza attı. Mumbai kentinde, selfie çekerken ölenlerin sayısının artması sebebiyle bazı mekanlara selfie çekme yasağı getirildi. İlginçtir ki, Hindistan, selfie çekerken meydana gelen ölümler konusunda dünyada birinci sırada yer alıyor. Yaklaşık olarak 2 yıldır gündemde olan selfie çılgınlığının başlangıcından beri, dünya üzerinde selfie çekerken ölenlerin sayısı 49 olarak belirlendi. Bu vakaların 19’u Hindistan’da yaşandı. Bu veriler ile birlikte Hindistan, bu konuda birinci sırayı alıyor. Bu sebepten dolayı Mumbai kentinde toplam 16 mekanda, selfie çekme yasağı uygulaması başlatıldı.

Yasağa uymayana para cezası

Hindistan, kararın caydırıcı olabilmesi için selfie çekme yasağı olan bölgelere girmeyi de yasakladı. Bu yasağı çiğneyenler ise 1200 rupi para cezasına çarptırılacak. 1200 rupinin türk lirası karşılığı ise yaklaşık 50 lira.

İlginç selfie ölümleri

Hindistan’da geçtiğimiz aylarda 18 yaşlarında bir öğrenci, yükseklerde gördüğü bir kayanın üzerine çıkarak selfie çekmek istedi ancak ne yazık ki dengesini kaybederek arkasında bulunan baraja düştü ve yaşamını yitirdi. Kayıp bununla da kalmadı ve onu kurtarmak için baraja atlayan arkadaşı da boğuldu. Chennai kentinde ise hareket halindeki treni arkasına alarak selfie çekmek isteyen bir genç, trenin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER