Bilgi Zamanı

Bram Stoker Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Çalışmaları, Eserleri ve Resimleri

Bram Stoker Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Çalışmaları, Eserleri ve Resimleri
08 Kasım 2012 - 18:41 'de eklendi ve 979 kez görüntülendi.
Bram Stoker Kimdir – Bram Stokerin Hayatı – Bram Stoker Biyografi – Bram Stoker Çalışmaları – Bram Stoker Resimleri – Bram Stoker Eserleri

Abraham Bram Stoker, (D. 8 Kasım 1847 Fairview, İrlanda – Ö. 20 Nisan 1912 Londra, İngiltere) İrlandalı yazar.

Abraham Bram Stoker

Bram Stoker, 1847’de Dublin’de dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarında hiçbir doktorun teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hasta idi. Sekiz yıl sonra bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı. Zamanla vücudu gelişti ve Dublin Trinity College’in en çok ödül alan sporcusu oldu.

Babası tiyatro tutkunu orta halli bir devlet memuruydu. Öğrenimi bittikten sonra Abraham da 1890’da devlet memuru oldu. Aynı zamanda bu yıllarda başyapıtı Drakula’yı yazmaya başladı. 10 yıl bu görevi sürdürürken ücret talep etmeksizin tiyatro eleştirileri yazarak babasının merakını da sürdürdü. Nihayet 1876’da yazdığı bir yazı ile dönemin ünlü oyuncusu Henry Irvıng tarafından keşfedildi. İki yıl sonra devlet memurluğundan istifa ederek Londra’ya yerleşti.

Abraham Bram Stoker

Irving’in yanında çalışıp sahne amirliğinden özel sekreterliğe yükseldi ama yazarlığı da bırakmadı. 1897’de Dracula romanını baskıya verdi. (Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı Dracula’ s Guest ilkbasımlarda yer almamıştır. Stoker’ın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır.)

Bu roman çok tutulunca zaten acemi bir yazar olmayan Stoker, hayatının geri kalanını bir edebiyatçı olarak geçirir, evlenir ve çok sevdiği dostu olan Henry Irvıng’in yanından ayrılmaz.

Kimilerine göre araları bu kadar iyi değildir; hatta Dracula’nın dış görünüşünün, hırsının,despotluğunu, kendini beğenmişliğinin de Irvin’den geldiğini iddia edenler de vardır.

Stoker karakter olarak kontrollü, ciddi, kültürlü, yetenekli biridir. Davranışları ve dış görünüşü Victoria çağını temzsil eden kibar bir centilmendir. Aynı zamanda maceraprest, heyecanlı ve tutkuludur da. Bunun en güzel örneği Thames Nehri’ nde sandalı ile gezerken sulara atlayan birini görüp hemen suya atlaması ve erişip sahile çıkarmasıdır. Bu kişinin hayatını kurtaramasa da cesaretinden ötürü bir bronz madalya ile ödüllendiriliyor.

1975’te ilk kez yayınlanan Bram Stoker’ın biyografisinde (A Biography of Bram Stoker) Daniel Farson yazarın özel yaşamını, eşiyle olan fırtınalı ilişkilerini açıklar. Biyografiye göre güzelliği ile nam salan Bayan Stoker ilk çocuklarındansonra yatak odasının kapılarını Bram Stoker’a kapar. Stoker evlilik dışı birçok cinsel ilşkiye (çoğu fahişelerle olmak üzere) girmiştir. 20 Nisan 1912’de frengi’den ölmüştür.


Dracula kitabının ilk basımı

Eserleri

Drakula
Denizin Esrarları (The mistery of the sea, 1902)
Yedi Yıldızlı Mücevher (The Jevel of Seven Stars, 1904)
Kefenli Kadın (Lady of the Shroud, 1909)
Beyaz Solucanın İni (The Lair of the White Worm, 1911)

The Primrose Path (1875)
The Snake’s Pass (1890)
The Watter’s Mou’ (1895)
The Shoulder of Shasta (1895)
Dracula (1897)
Miss Betty (1898)
The Mystery of the Sea (1902)
The Jewel of Seven Stars (1903)
The Man (aka: The Gates of Life) (1905)
Lady Athlyne (1908)
The Lady of the Shroud (1909)
The Lair of the White Worm (aka: The Garden of Evil) (1911)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER