Bilgi Zamanı

Borçla İlgili Atasözleri

Borçla İlgili Atasözleri
23 Ocak 2014 - 9:34 'de eklendi ve 1127 kez görüntülendi.

Borçla ilgili atasözleri, borçla ilgili özlü sözler, borç hakkında atasözü ve özlü sözler.

Atalarımızdan bize miras kalmış yüzlerce atasözü var. Atasözleri günlük hayatta karşılaştığımız her konu hakkında bizlere güzel öğütler veriyor. Şimdi de bunlardan borçla ilgili olanlarını anlatacağız ve açıklamasını yapacağız.

Borç yiyen kesesinden yer: Borç alan bir gün mutlaka borcunu ödeyecektir. Borç, insanın kendi geliri gibidir. Bir gün mutlaka ödenmesi gerekir.

Borçlu ölmez benzi sararır: Borçlunun borcu onu ödemediği sürece bitmez. Borçlu ölse bile onun borcu devam eder.

Borçlunun dili kısa gerek: Borçlu, alacaklısıyla iyi geçinir, onun yanında fazla konuşamaz. Alacaklısına karşı gelemez. Borç alan emir alır.

Borçlunun duacısı alacaklısıdır: Alacaklı, borçlunun ölmemesi için en çok dua eden kişidir.

Borçlunun yalımı alçak olur: Borçlu diğerlerinin yanında başı dik gezemez, her zaman mahcup duruma düşer.

Borçsuz çoban borçlu beyden yeğdir: Borç altında sıkıntı çekerek lüks bir hayat yaşamaktansa borçsuz ve normal bir hayat yaşamak daha iyidir.

Borç yiğidin kamçısıdır: Borçlu borcunu ödemek için daha çok çalışır.

Borç vermekle düşman vurmakla: Bir kişiyi yok etmek için ona çok borç vermek yeterlidir.

Borç uzayınca kalır, dert uzayınca alır: Borçluluk insanı hasta eder, borcun uzaması insanı hasta eder ve ölüme götürür.

Borç ödenir kira ödenmez: Borç ödene ödene biter ama kira hiçbir zaman bitmez. Bu nedenle kira vermektense borç altına girip ev sahibi olmak daha iyidir.

Borç iyi güne kalmaz: Fırsatımız olduğu an borcumuzu kapatmalıyız, yoksa ileride buna fırsatımız olmayabilir.

Borç ödemekle yol yürümekle biter: Borçlar da tıpkı yollar gibidir. Yol yürüyünce nasıl uzun sürede de olsa bitiyorsa borç da yavaş yavaş biter.

Borcun iyisi vermek, derdin iyisi ölmek: Borçlu ve dertli olmak kötüdür. Bu nedenle borcun kısa zamanda bitirilmesi gerekir.

Veresiye şarap içen iki kez sarhoş olur: Veresiye alışveriş yapan iki kez sıkıntıya düşer. Çünkü yediğinin parasını ödemek daha zordur.

Borcun yoksa kefil ol, işin yoksa şahit ol: Tanıklık derdi olmayanın, kefillik çok parası olanın işidir.

Komşu ekmeği komşuya borçtur: Komşumuz bize ikramda bulunursa bizim de ona bir şeyler sunmamız gerekir.

Dilenciye borçlu olma, ya düğünde ister ya bayramda: Çıkarından başka bir şey düşünmeye biriyle ticaret yapma. İleride bunun karşılığını mutlaka isteyecektir.

Derdin yoksa söylen, borcun yoksa evlen: Derdi olmayan önemsiz ayrıntılara takılır, borçlu olmayan ise evlenip rahatça borcun altına girebilir.

Borçtan korkan kapısını büyük açmaz: İleride daha çok kazanmak için risk almak gerekir. Risk almak için çok borç almak gerekir. Bundan korkan kişi fazla borç almadan iş yapmaya çalışır.

indir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER