Bilgi Zamanı

Biyometri Nedir

Biyometri Nedir
17 Nisan 2013 - 22:17 'de eklendi ve 1206 kez görüntülendi.

Biyometri nedir, Biyometri dersi ne demek

Biyometri, istatistik yöntemlerinin tıp ve biyoloji alanlarına uygulanmasıdır.

19. yüzyılın ilk yarısında gelişen istatisti­ğin, önce insan topluluklarmdaki değişken­lere uygulanmasıyla biyometri doğdu. Bu kapsamdaki ilk çalışma, 1835’te Lambert Adolphe Jacques Quételet’nin, normal da­ğılım eğrisini insan topluluklarına uygula­ması oldu. Quételet, bir insan topluluğunun boy uzunluğu ölçümlerinin, bir ortalama değer çevresine yığıldığını, çok uzun ve çok kısa boyluların sayısının ise eğrinin iki yanına doğru azaldığını gösterdi. Kalıtım üzerinde çalışmış olan Sir Francis Galton, değişkenlik, korelasyon, regresyon gibi yeni ölçüler geliştirdi ve bu yöntemlerin insan topluluklarına yönelik araştırmalarda kulla­nılmasına öncülük etti. Çağdaş istatistik kuramının kurucusu sayılan Kari Pearson, bir topluluktan alman örneklem üzerinde yapılan ölçümlerin topluluğun tümüne uy­gulanması yöntemini geliştirdiği gibi, bu yöntemin sınırlarını da gösterdi; istatistiği kalıtımın ve evrimin sorunlarına uyguladı.

Galton ve F. R. Weldon ile birlikte Pearson, Biometrika adlı dergiyi kurdular. Sir Ronald Fisher genetik alanına ve deney planlamasına yaptığı katkılarla çağdaş ista­tistik kuramını geliştirdi. ABD’li zoolog Raymond Pearl, 1923’te yayımladığı Intro­duction to Medical Biometry and Statistics (Tıbbi Biyometriye ve İstatistiğe Giriş) adlı yapıtıyla biyometrinin kurucuları arasında yer aldı.

Günümüzde biyometri terimi, ortalama yaşam süresinin hesaplanması, çeşitli yaşam istatistikleri, ana karnındaki dölütün ölçüle­rinin ultrasonografi yöntemiyle belirlenme­si, insan gözündeki çeşitli boyutların ölçül­mesi gibi birbirinden çok farklı alanlardaki uygulamalar için kullanılmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER