Bilgi Zamanı

Biyolojik Yöntemlerle Üretilen Ürünler

Biyolojik Yöntemlerle Üretilen Ürünler
29 Aralık 2013 - 18:20 'de eklendi ve 903 kez görüntülendi.

Biyolojik yöntemlerle üretilen ürünler nasıl yapılır? Biyolojik yöntemlerle besin üretimi. Laboratuarda üretilen besinler nasıl yapılıyor?

Bitki üretiminde en iyi bilinen biyolojik yöntem seracılıktır. Seracılık faaliyetleri sayesinde sadece belli mevsimlerde üretimi yapılabilen bitkilerin üretiminin başka mevsimlerde de yapılması sağlanır. Bitki üretimi için gereken doğal koşullar yapay bir ortamda sağlanır. Bitkinin yetişeceği sıcaklık hesaplanır, alması gereken su miktarı belirlenir ve suni bir ortamda bitkinin üretimi sağlanır. Yazın üretilen domatesin kış mevsiminde nasıl soframızda olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte seracılık sayesinde kış mevsiminde kapalı bir alanda gerekli sıcaklık koşulları sağlanarak domates üretimi yapılır ve kış mevsiminde de domates yememiz sağlanır.

Biyolojik yöntem kullanarak bitki üretmek bizim için oldukça faydalı. Ancak maalesef hiçbir şey doğalı kadar güzel olmuyor. Sera ortamında yetişen domates doğal ortamında yetişen domatese göre daha tatsız ve küçük oluyor. Bu yüzden bitkiler üzerinde yapılan zirai çalışmalar hız kesmeden devam eder. Teknoloji geliştikçe tarımsal üretim yöntemleri de çeşitleniyor. Yapılan araştırmalar olumlu sonuçlanırsa seracılık ve diğer biyolojik faaliyetlerde normal üretimden alınan kalitenin aynısını hatta belki de daha fazlası alınmış olacaktır.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER