Bilgi Zamanı

Yerli Sosyal Paylaşım Sitesi ya da Arama Motoru

Yerli Sosyal Paylaşım Sitesi ya da Arama Motoru
17 Aralık 2012 - 16:56 'de eklendi ve 1138 kez görüntülendi.

Sürekli olarak neden yapmıyoruz diyerek sitem ettiğimiz, gıpta ile baktığımız sosyal paylaşım siteleri hakkında bir soruyu da TBMM komisyonunda yer alan İnternet Araştırma Komisyonu sordu. Milletvekillerimiz, “Vatandaşlarımıza daha güvenli bir Facebook, Twitter, Youtube  gibi siteleri biz neden yapmıyoruz ?” diye sorarak komisyonda bu konuyu gündeme getirmişler. Birazcık tebessüm ettim ve bu durumun olabilirliğini kendi kendime sorguladım bir an. İki satır karalamadan geçemeyeceğim dedim.

sosyalmedya

Neden yerli bir arama motoru, sosyal paylaşım sitesi vb. sitelerin yerlisini yapmaya çalışırız ya da şöyle sorayım soruyu, bu mümkün mü ? Bu olaya sokaktaki her şeye olur veren vatandaş edasıyla değil de,mantık çerçevesinde açıklama getirmek istiyorum.

Efendim, saygıdeğer milletvekillerimiz oturup tartışmışlar, mevcut durumu masaya yatırmışlar. Ancak, böylesi bir girişim şu anda devlet desteği hariç hiçbir şekilde başlatılamaz. Arama motoru ve sosyal paylaşım siteleri öyle küçük yatırımlarla oluşturulabilecek bir girişim değildir. Ciddi bir ekonomik gücü gerektiren böylesine sanal bir yatırıma ülkemizde girecek bir milyarder yatırımcı tanımıyorum. Girilse de pek başarı sağlanacağına ben ihtimal vermiyorum. Bir yanda milyar dolarlık ciroları ile küresel arama motorları ve sosyal paylaşım siteleri varken siz sadece kendi ülkenizi hedefleyerek taklit yaparak bir noktaya gelmeyi göze alamazsınız. Gerekçelerime devam ediyorum.

Bir yanda küresel bazda sorgulama yapabilen devasa şirketler varken, yerli bir siteye kim ne mantıkla girip zaman geçirir. Diğer uluslararası büyük sitelere antidemokratik bir şekilde, insanların özgürlüğünü kısıtlayarak erişimi engellemeye çalışırsanız orasını bilemem. Şahsen ben mevcut hükümetten AB uyum yasaları olmasaydı böylesine bir sansürü beklerdim. Bu noktada milliyetçi duygularla konuşmak yerine, yatırımı göze almayı düşünecek kişilerin ekonomik hedeflerini gözeterek konuşmak daha yerinde olacaktır.

Diyelim ki devlet destekli olarak böyle bir işe kalkışıldı. Hani ara ara gündeme gelmiyor değil. Özellikle “Milli bir arama motoru ” yapılması için önümüzdeki yıllarda girişimlerin olacağından söz ediliyor. Böylesi bir girişimde de, vatandaşların fişlenme korkusu da olacaktır. Düşünsenize, devletin arama motorunda bir şeyler sorguluyorsunuz. Bir gece kapınıza polisler dayanıyor.

-Buyrun karakola, ifadenize başvurulacak !

-Hayırdır, memur bey sorun nedir ?

-Arama motorunda illegal bir arama gerçekleştirmişsiniz.

Size biraz mizahî gelebilir ancak, şahsen ben devletin bir arama motoru yapmasını istemezdim. Ben şu anda Google vb. arama motorlarında yaptığım gibi, özgür irademle; fişlenme korkusu olmadan arama yapmak isterim.

Sonuç olarak diyeceğim şudur ki, biz bu işe hiç bulaşmayalım. Bunun  yerine yatırımcılarımız daha orijinal işlere el atsınlar, derim. Zaten bu araştırma komisyonunda yer alan milletvekillerinin teknoloji adına bilgileri olduğunu da düşünmüyorum, onların ki de “Dostlar alışverişte görsün.” derdinden başka bir şey değil.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER