Bilgi Zamanı

Bir Ülkenin Başkenti Neden Önemlidir

Bir Ülkenin Başkenti Neden Önemlidir
29 Ocak 2014 - 22:02 'de eklendi ve 1807 kez görüntülendi.

Başkentlerin önemi, Bir ülkenin başkenti neden önemlidir? Devletlerde başkentin yeri ve önemi.

Başkentler devletlerin yönetim merkezleridir. İşler çoğu zaman hep başkent üzerinden yönetilir. Başkent ülkenin stratejik öneme sahip bir bölgesidir. Önemli kararlar hep burada alınır. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde parlamento, krallıkla yönetilen ülkelerde saraylar hep başkentlerde bulunur. Bunun yanı sıra bakanlıklar ve yardımcı merkezi kuruluşlar da hep başkentte örgütlenmiştir. Kritik kararların başkentte alınması başkentlerin önemini arttırmaktadır.

Bununla birlikte başkentler ticarette de belirleyici bir özelliğe sahip olabilir. Bazı istisnalar haricinde ülkelerin başkentleri genellikle ülkenin ticaret merkezi olarak da bilinir. Ayrıca her yere ulaşımının kolay olması için ülke topraklarına eşit mesafede bulunan bölgeler başkent olarak seçilir. Bu sayede merkezle çevre arasında bağlantı kolaylaştırılır.

İnsan için kalp ne kadar önemliyse başkentler ülkeler için o kadar önemlidir. Çünkü başkent ülkenin yönetim merkezidir. Bir savaşta ülkenin başkentinin kuşatılması demek ülkenin ele geçirilmesi demektir. Tarihteki savaşlara baktığımız zaman ülkeler hep başkentleri işgal edildikten sonra savaşlardan çekilmiştir. Aynı şekilde ihtilaller ve önemli gelişmeler hep başkentlerde başlamış, daha sonra ülkenin dört bir yanına dağılmıştır.

Ülkemizde bir zamanlar başkent İstanbul’du. İstanbul’un taşraya olan uzaklığı, tehlikelere olan açıklığı ve o zamanlar düşman işgalinde olması Atatürk’ü Ankara’ya yöneltti. Ankara’da örgütlenen milli mücadele hareketi başarıya ulaştıktan sonra Atatürk’ün ilk icraatlarından biri başkenti Ankara’ya taşımak oldu. Böylece her yere yakın bir şehir olan Ankara başkent olarak seçildi. Önümüzdeki yıllarda Ankara’nın Başkent oluşunun 100. yıldönümü kutlanacak.

baskentler

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER