Bilgi Zamanı

Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin Gelecekte İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri

Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin Gelecekte İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri
14 Mart 2014 - 22:46 'de eklendi ve 879 kez görüntülendi.

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin faydaları, bu yazımızda sizlere bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedeceğiz.

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir ürün katılmasın. Bütün bu ürünler hayatımızı kolaylaştıran, saatlerce süren işlemleri kısa sürede bitiren bir alet icat ediliyor. Bu aletler her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıp bize daha fazla boş zaman oluştursa da bir taraftan da insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen yapısıyla bize gelecekte büyük zararlar verebiliyor.

Mesela bilgisayarlar ve cep telefonlarını ele alalım. Bu aletler günümüzde en sık kullandığımız teknolojik aletler. Hayatımızı kolaylaştıran, iletişimimizi hızlandıran bu aletler bize oldukça masum görünse de aslında yaydıkları radyasyonla ileriki yaşlarda kanser ve buna benzer hastalıklara yakalanma riskimizi arttırıyor. Ayrıca bilgisayarlara bağlılık insanların büro işi dediğimiz fazla hareket etmeden dar alanda çalışmasını ve bu da insanın hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak etkilenmelerine neden olur. İnsanlar fazla hareket etmediği için kilo almaya ve kiloya bağlı hastalıklara yakalanmaya başlar. Ayrıca fazla kilolar insanın psikolojisini de olumsuz etkileyeceği için toplumda büyük sorunlar yaşanabilir.

Kısacası bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli ama bunlara kendimizi fazla kaptırmamalıyız. Bu sanal dünyanın dışında başka bir dünyanın olduğunun da farkına vararak etrafımızdaki yaşananları da görmezden gelmemeliyiz. Teknolojiye kendimizi kaptırmadan yaşayabilirsek daha sağlıklı ve daha mutlu olabiliriz.

i

Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Başlıklı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER