Bilgi Zamanı

Bilgisayar Ekranı Gözü Bozar Mı

Bilgisayar Ekranı Gözü Bozar Mı
14 Şubat 2014 - 11:00 'de eklendi ve 1026 kez görüntülendi.

Bilgisayar ekranı zararlı mı, bilgisayar ekranı zararları, bilgisayar ekranı göze zarar verir mi?

Bilgisayar hayatımızın her alanına girmiş durumda. Artık günlük işlerimizin bir çoğunu bilgisayarlar aracılığıyla hallediyoruz. İş yerlerinde, okullarda, en önemlisi evimizde bilgisayarlarla yaşıyoruz. Bu bilgisayarların günlük hayatı kolaylaştırmak gibi yararlarının yanı sıra yaydıkları zararlı ışınların başta gözlerimize ve vücutlarımıza büyük zararı dokunuyor.

Bilgisayarlar, yaydıkları ışınlarla doğrudan gözlerimizi bozacak etkiye sahip değildir. Aslında uzun vadede bu ışınların etkisi vardır. Ancak günlük 2-3 saatten fazla bilgisayarla iş yapmayanlar için bilgisayar ekranının ışıklarının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra fazla bilgisayar kullananlarda uzun dönemde yaşlanmaya bağlı görülen göz kırılmaları, katarakt gibi şikayetler daha erken yaşlarda görülebilir. Bilgisayar ekranının yaydığı ışık saniyede en az 40 titreşimli olduğu için göz yorgunluğuna neden olabilir. Bilgisayar işiyle ilgilenirken gözümüzü kırpmadan bakışlarımızı yönelttiğimizde gözlerimizi dakikada ortalama 12 kez kırparken bu sayıyı 6’ya düşürüyoruz. Yarı yarıya azalma durumunda gözlerimiz hem yoruluyor hem de yeteri kadar nemlenmediği için zarar görebiliyor.

Ekranla kişinin göz mesafesinin en az 60 cm olması gerekir. Bu gibi durumlarda ekranın zararlı ışınları göze ulaşmayacaktır. Bunun yanı sıra ekrana bakış açımızın da göz yorgunluğunu önlemek açısından önemi büyüktür. Ekranla gözümüz arasında paralel bir mesafe olmalı, ekran gözümüzün altında ya da üstünde kalmamalıdır.

Dikkatli çalışma gerektiren işlerde kısa süreli molalar vererek göz yorgunluğunun da önüne geçilebilir. Uzun süreli bilgisayar kullanımlarında 45 dakika bilgisayar kullanıp 15 dakika dinlenmek göz yorgunluğunu önleyecektir. Ayrıca bilgisayar çözünürlüğünün ekran boyutuyla orantılı olması gerekir. 14 inç ekranda 640×480, 15 inçte 600×800, 17 inç ve üzerindeki ekranlarda ise 1024×768 çözünürlük idealdir.

images

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER