Bilgi Zamanı

Belgrad Ormanı Nerede Tarihi Hakkında Bilgi

Belgrad Ormanı Nerede Tarihi Hakkında Bilgi
18 Haziran 2013 - 7:13 'de eklendi ve 1993 kez görüntülendi.

Belgrad Ormanı Nerede, Belgrad Ormanı Tarihçesi Hakkında Bilgi

Belgrad Ormanı, İstanbul’un kuzeyinde, Sarıyer’e 6 km uzaklıkta ormandır. Adını, 19. yüzyıl sonlarında ya da 20. yüzyıl başlarında ortadan kalktığı sanılan Belgrad ya da Belgradcık köyünden aldığı sanılmak­tadır.

Önceleri Karadeniz kıyısına kadar uzanır­ken, zamanla daralarak kıyıdan 3-4 km kadar içeride kalmıştır. 18. yüzyıl başların­da 17 bin hektarı kapladığı, 19. yüzyıl sonlarında 7.500 hektara düştüğü, I. Dünya Savaşı’nda ise işgal kuvvetlerinin yaptığı kesimler ve başka tahripler sonucunda da­ralarak bugünkü durumuna geldiği sanıl­maktadır. Fatih Orman Başmüdürlüğü tara­fından yapılan ölçümlere göre bugünkü genişliği 5.440 hektardır. Ormanın içinde bazı tahripler ya da orman açmaları sonucu oluşmuş toplam 475 hektar kadar açıklık alan vardır. Bu açıklıklarda bazı yerleşme­lerle piknik alanlan yer alır.

Belgrad Ormanı, Istranca Dağlarından (Yıldız Dağları) doğuya doğru uzanan ve genişyapraklı ağaçlardan oluşan orman ku­şağının doğusundadır. Nemi seven ağaç­lardan kayın, gürgen, kestane, ıhlamur ve kızılağaç ile kuraklığa daha dayanıldı meşe­lerden oluşur. Ormanaltı bitki örtüsü ol­dukça zengindir. En yaygın türler orman- gülleri (Rhododendron) ve eğreltilerdir.

Belgrad Ormanı, Fatih Orman Başmüdür­lüğünün denetimindedir. Koru ve baltalık olarak yararlanılan orman, kentin su ve dinlence gereksinimlerine de cevap vermek­tedir. İçinde, bir dönem İstanbul’un bütün su gereksinimini karşılayan yedi tane bent vardır. Kent suyunun bir bölümü bugün de bu bentlerden karşılanır. Piknik alanı ola rak günlük kullanım kapasitesi 25 bin kişidir. Bahar ve yaz aylarında, özellikle hafta sonlarında yoğun bir ziyaretçi akınına sahne olmaktadır.

Belgrad Ormanı aynı zamanda araştırma ve inceleme ormanı işlevi de görmektedir. Ormanın içinde kurulu olan İstanbul Üni­versitesi Orman Fakültesi birimlerinde bi­limsel ve teknik araştırmalar yapılmaktadır. Belgrad Ormanı ayrıca orman ve süs fidanları üretim merkezi ve yabanıl yaşamın korunmasını sağlayan bir yer olarak da önemlidir. Burada soyu tükenmekte olan bazı hayvan türlerinin üremesi için doğal bir yaşama ortamı oluşturulmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER