Bilgi Zamanı

Belgrad Antlaşması Önemi Nedenleri ve Sonuçları

Belgrad Antlaşması Önemi Nedenleri ve Sonuçları
18 Haziran 2013 - 4:10 'de eklendi ve 2358 kez görüntülendi.

Belgrad Antlaşması Önemi, Belgrad Antlaşması Nedenleri ve Sonuçları

Belgrad Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin 1736’da Rusya ve 1737’de Avusturya’yla girdiği savaşlara son veren barış antlaşması (Eylül 1739). İki ülkeyle, kısa aralıklarla iki ayrı antlaşma yapılmıştır.

Ukrayna ile Osmanlı yönetiminde yaşayan Kırım Tatarları arasındaki sınırların belirsiz­liğinden doğan anlaşmazlıkları bahane eden Rusya, 1736’da Karadeniz’in kuzeyini ele geçirmek amacıyla Osmanlılara savaş açtı. Avusturya’da 1737’de Rusya’nın müttefiki olarak savaşa katıldı. Uğradığı askeri yenil­giler üzerine Eylül 1739’da tek başına barış yapmak zorunda kalan Avusturya, Pasarofça Antlaşması’yla (1718) Balkanlar’da elde etmiş olduğu güçlü konumundan vazgeçti ve Belgrad’ı da içine alan Kuzey Sırbistan ile Romanya’nın güneyindeki Küçük Eflâk’ı Osmanlılara bıraktı. Savaşta üstün durumda olan Rusya Avusturya’nın savaştan çekilme­si yüzünden aynı ay içinde, beklentilerinin çok gerisinde bir barış yaptı ve almış olduğu Azak Kalesi’ni askerden arındırmayı, Kara­deniz ve Azak Denizinde savaş gemisi bulundurmamayı, Karadeniz’deki ticareti­ni, bütünüyle Osmanlı gemileriyle yürütme­yi kabul etti.

Fransa’nın arabulucu ve garantör olarak önemli bir rol oynadığı bu antlaşmalar, Balkanlar’da 1768’e değin göreli bir istikrar sağladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER