Bilgi Zamanı

Belediye Başkanı ve Muhtarları Görevleri

Belediye Başkanı ve Muhtarları Görevleri
30 Nisan 2014 - 22:09 'de eklendi ve 1853 kez görüntülendi.

Belediyenin görevleri, muhtarların görevleri nelerdir, bu yazımızda belediye başkanının görevleri hakkında bilgi vereceğiz.

Muhtarlar ve belediye başkanları yerel yönetimlerin seçimle iş başına gelen idarecileridir. Bu iki organın ayrı ayrı görev ve sorumlukları vardır. Bu yazımızda sırayla belediye başkanı ve muhtarların görevleri hakkında bilgi vereceğiz. Belediye başkanı ve muhtarların görevleri anayasamızın ilgili maddelerinde açıkça belirtilmiştir. Belediye başkanları ve muhtarlar bu görevlere uymakla yükümlüdür. Belediye başkanlarının görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

Belediye teşkilâtının en üst amiri olarak belediye teşkilâtını sevk ve idare etmek, belediyenin hak ve menfaatlerini korumak.

Belediyeyi stratejik plâna uygun olarak yönetmek, belediye idaresinin kurumsal stratejilerini oluşturmak, bu stratejilere uygun olarak bütçeyi, belediye faaliyetlerinin ve personelinin performans ölçütlerini hazırlamak ve uygulamak, izlemek ve değerlendirmek, bunlarla ilgili raporları meclise sunmak.

Belediyeyi Devlet dairelerinde ve törenlerde, davacı veya davalı olarak da yargı yerlerinde temsil etmek veya vekil tayin etmek.

Meclise ve encümene başkanlık etmek.

Belediyenin taşınır ve taşınmaz mallarını idare etmek.

Belediyenin gelir ve alacaklarını takip ve tahsil etmek.

Yetkili organların kararını almak şartıyla sözleşme yapmak.

Yukarıda saydığımız görevler belediye başkanına aittir. Muhtarın görevleri ise şunlardır:

Seçim zamanlarında sandık seçim kurullarına, sağlık ocağı ve sağlık merkez kurullarına ve emlakvergisi ile ilgili olarak arsaların bedel tespit komisyonu gibi kurul ve komisyonlara katılmak,

Sandık seçim listelerinin ve askerlik çağına girmiş olanların kimlik çizelgelerinin askıya çıkarılması gibi ilan işlerinin yapılması,

Cadde, sokak ve meydan levhalarını zaman zaman kontrol ederek eksik ve bozulmuş olanları belediyeye bildirerek yapılmasını sağlamak,

Salgın ve bulaşıcı hastalıkları şüpheli kimseleri ilgili kuruluşlara bildirmek,

Askerlik ve seferberlik başta olmak üzere tebligatların yapılmasında yardımcı olmak,

Seçmen kağıtlarının dağıtılmasını sağlamak,

Mahallede oturan vatandaşlar için gerekli ilmühaberler düzenleme,

Nüfus kağıdını kaybeden yada yenisini çıkarmak isteyenlere gerekli olan belgeleri düzenlemek,

Muhtaç, yaşlı, sakat ve kimsesizlere ,”Yeşil Kart” verileceklerin ve afet zamanlarında yardım yapılacakların tespiti gibi işlerde idareye yardımcı olmak.

b

Belediye Başkanı ve Muhtar Görevleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER