Bilgi Zamanı

Bel Ağrısının Nedenleri Neler Olabilir

Bel Ağrısının Nedenleri Neler Olabilir
29 Kasım 2013 - 21:04 'de eklendi ve 1212 kez görüntülendi.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrıları genellikle bilinçsiz yapılan hareketlerden kaynaklanmaktadır. Ağır eşyaları kaldırmak, ters hareketler yapmak bunlara örnek gösterilebilir. Belin anatomisine ve mekaniğine uymayan hareketler yapmak bu bölgenin zamanla yıpranmasına neden olur. Türkiye’de yaklaşık her yüz kişiden sekseni yaşamlarının bir kısmında bel ağrısı şikayetinde bulunmaktadır.

bel ağrısı

Yumuşak doku, kas, kemik ve sinirlerde oluşan rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrılardan en önemlisi bel ağrısıdır. Bel ağrısı bel fıtığının habercisi olabilir. Ayrıca sırt ağrıları da aynı yanlış hareketlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Egzersiz yapmamak ve hatalı postürler bel ağrısına neden olmaktadır. Spazm tarzındaki ağrılar yumuşak dokularda ve kaslarda kötü duruşlar yüzünden oluşan bozukluklardan kaynaklanmaktadır.

Bel ağrısı hissedildiğinde destek alarak yürümek gereklidir. Yoksa geçicilikten kalıcı evreye geçilebilir. Bel ağrısı sorunu olup yaşlı olan, travma öyküsüne sahip olan, nörolojik rahatsızlıkları olan, kanser şüphesi veya enfeksiyon şüphesi bulunan, kilo kaybı ve ateş sorunları çeken kişiler derhal doktora başvurmalıdır.

Kırık mevcutsa hastaneye nakil aşamasında dikkatli davranılmalıdır. Yoksa omurilikte bir hasar oluşması durumunda felçler meydana gelebilir. Akut durumlarda ağrının sebebi belli olana kadar ağrı kesicilerle idare edilmelidir. Ağrı çok fazla olsa bile dinlenme süreci üç-dört günü geçmemelidir.

Bel Ağrısının Nedenleri Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER