Bilgi Zamanı

Bebekler İçin Sağlıklı Oyuncaklar

Bebekler İçin Sağlıklı Oyuncaklar
06 Ekim 2012 - 14:53 'de eklendi ve 1630 kez görüntülendi.

Bebekler İçin Sağlıklı Oyuncaklar Nasıl Olmalıdır , bebeklere uygun oyuncak standartları , Bebeğiniz için sağlıklı oyuncaklar Bebeğiniz için sağlıklı oyuncak bebekler için sağlıklı oyuncaklar

Bebek oyuncakları almadan önce içerisinde tehlikeli kimyasallar bulundurabilen oyuncaklar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.Sağlıksız oyuncaklar bedensel gelişimini tamamlamayan çocukları ölüme bile götürebilir.Unutmayın çocuğunuzun sağlığı her şeyden daha önemlidir.
Bebeğiniz eğlenceli oyuncaklar peşinde olacaktır.Ancak bütün oyuncaklar güvenli mi? Oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli? İşte tüm sorularınıza yanıt bulacağınız sağlıklı bebek oyuncakları listesi;

Oyuncak alırken nelerden kaçınmak gerekir?

Kurşun: İnanılması zor olsa da pek çok oyuncak kurşun içerir ve kurşun ciddi anlamda zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Bu zehirlenmeler böbreğe zarar verebilir, öğrenmede ve büyümede gecikmeye neden olabilir. Amerikada ki oyuncakların 3de 1inde orta ve yüksek seviye arasında kadmiyum, cıva ve diper potansiyel tehlikeli kimyasalların olduğu ortaya çıkmıştır.

Çin malı plastik oyuncaklar: Çin de üretiken oyuncaklarda kurşun boya olduğu Birkaç sene önce ortaya çıkmıştır ve yaklaşık 9milyon oyuncak toplatılmıştır. Çinde ki kalite kontrol diğer ülkelerdekilere göre çok katı olmadığı için Çin malı oyuncak almamak akıllıca bir şey olur. Oyuncakların arkasında nerede üretildiği yazar, buna bakarsanız Çin malı oyuncak almaktan kaçınırsınız.


PVC(Polivinil klorür): 
Yaygın olarak kullanılan bu plastik vinil klorür, diyoksin, ftalat gibi kanserojen zararlı kimyasallar içerir. Bunlarda astım, alerji ve üreme sorunlarına neden olur. Bu madde oyuncaklarda sıklıkla görülür. Neyse ki etiketinden PVC kullanıldığını anlayabilirsiniz.

BPA(Bisfenol A): Bu kimyasal madde pek çok plastik üründe bulunur ve çocuk gelişimini etkileyebilir. Ayrıca dikkat bozuklukları, erken başlayan ergenlik, obezite gibi rahatsızlıklara neden olur. Kesinlikle kullanmayın.


Neleri alalım?


Yüzde 100 PVC içermez etiketi:
 Bu plastiği içermediğini garanti eden ürünü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.


Tahta veya bambu oyuncakları: 
Tahta otuncaklar hiçbir kimyasal plastik içermez. Bunlar çocuğunuz için sağlıklı oyuncaklardır.


Organik pamuk içeren oyuncaklar:
 Pamuklu oyuncaklar özellikle de organik olanlar bebeğiniz için oldukça güvenlidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER