Bilgi Zamanı

Bayram Namazı Nasıl Kılınır

Bayram Namazı Nasıl Kılınır
16 Ekim 2013 - 21:22 'de eklendi ve 1152 kez görüntülendi.

Bayram namazının kılınışı nasıldır, bayram namazı nasıl kılınır

Bayram namazı , Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günü, güneşin doğmasının ardından iki rekatlık kılınan namazdır. Bayram namazı yalnız erkeklere vaciptir.

Her iki bayramlarının namazları aynıdır, ikisi de cemaat halinde kılınmalıdır.

Bayram namazının kılınışı

Namaza durmadan önce “Niyet ettim vacib olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilmelidir.

Birinci rekatta önce Sübhaneke okunur. Ardından üç defa Tekbir getirilir. Birinci ve ikinci Tekbir’de eller kulaklara kaldırılıp iki yana sallandırılır. Üçüncüsünde, eller kulaklara kaldırıldıktan sonra göbek altına bağlanır. İmam Fatiha’okur ardından bir zammı sure okur ve birlikte Rüku’a gidilir.

İkinci rekatta önce Fatiha ve ardından bir sure okunur. İki el üç defa Tekbir getirilerek kaldırılır ve üç Tekbir’de de yanlara sallandırılır. Dördüncü kez Tekbir getirilir ve eller kaldırılmadan Rüku’a gidilir.

Kurban Bayramı arefe gününün sabah namazından bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar ki geçen vakitte,  kadınların ve erkeklerin, cemaat halinde veya tek olarak farz namazı eda etmesiyle ardından bir kere Teşrik Tekbiri’ni okumalıdır.

Teşrik Tekbiri şudur: “Allahuekber, Allahuekber. La İlahe İllallahü Vallahuekber. Allahuekber ve Lillahilhamd.”

Teşrik Tekbiri’ni erkekler yüksek sesle, kadınlar içlerinden okumalıdır. Yalnızca bu Tekbir Cuma namazının ardından okunmaz.

Bayram Namazı Konusunda Sorularınızı Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER