Bilgi Zamanı

Basel Nerede

Basel Nerede
04 Temmuz 2013 - 11:16 'de eklendi ve 1337 kez görüntülendi.

Basel Nerede, Basel Nerenin Şehri, Basel Nerenin Takımı

Basel, basle olarak da yazılır, Fransızca bâle, İsviçre’nin kuzeyindeki Basel-Stadt yarıkantonunun (Halbkarıton) başkenti. Basel-Stadt’la hemen hemen aynı alanı kaplar. Ren Irmağı üzerinde, Birs ve Wiese ırmaklarının ağzında yer alır. İsviçre, Fran­sa ve Almanya sınırlarının kesiştiği yerde, İsviçre Ren Bölgesi girişindedir.

Keklerin Rauraci kabilesinin yerleşme ala­nı olarak kuruldu. Basilia adının ilk kez, İS 374 tarihli kayıtlarda sözü geçen bir Roma kalesi için kullanıldığı sanılır. 5. yüzyıl başlarında, Augusta Raurica piskoposu bu yerleşmeyi piskoposluk merkezi yaptı. İs­viçre’nin ilk üniversitesi, 1431-49’daki ünlü Ekümenik Konsil dolayısıyla buraya gelen Papa II. Pius tarafından 1460’ta Basel’de kuruldu. Kent 1501’de İsviçre Konfederasyonu’na kabul edildi. Hollandalı hümanist Erasmus’un 1521-29 arasında Basel Üniver­sitesi’nde ders vermesi, kenti hümanizmin ve İsviçre’de Reform hareketinin merkezi yaptı. Karşı-Reform, Avrupa’nın başka yer­lerinden vasıflı işçilerin buraya sığınmasına yol açtı. 18. yüzyıla gelindiğinde siyasal iktidar artık meslek loncalarının elindeydi. 1831’de kantonun kırşal kesimi ayaklandı, bir yıl sonra da bağımsızlığını ilan etti. 1833’te kırsal kesim, Basel-Landschaft yarıkantonunu, kent ise Basel-Stadt’ı oluş­turdu.

Ren Irmağı, kuzey yönünde kıvrılarak kenti altı köprüyle birbirine bağlanan iki kesime ayırır: Kuzeydeki Kleinbasel (Kü­çük Basel) her yıl açılan İsviçre Sanayi Fuarı’nın binalarıyla bir sanayi merkezi ve Ren limanıdır. Güneyde ise, ticaret ve kültür merkezi Grossbasel (Büyük Basel) yer alır. Grossbasel’e egemen konumda bulunan romanesk ve gotik üsluptaki Münster, 1019’da ibadete açılmış, 1528’e değin kentin tek katedrali olmuştur. Burada gömülü bulunan Erasmus için daha sonra anıtsal bir mezartaşı yapılmıştır. Öteki önemli yapılar arasında, geç gotik üslupta­ki belediye binası (1504-21), kentteki en eski dinsel kuruluş olan St. Martin Kilisesi ve bugün tarih müzesinin bulunduğu, 14. yüzyıl yapısı eski Fransisken kilisesi sayıla­bilir. Örtaçağ dönemindeki kent kapıların­dan üçü ayaktadır ve bunlardan, 15. yüzyıl yapısı Spalentor (Aziz Paulus Kapısı), Avrupa’daki en güzel kent kapılarından biri­dir. Yeni üniversite binaları 1939’ta bitiril­miştir. Üniversite kütüphanesinde Martin Luther, Erasmus, Huldrych Zwingli, Phi- lipp Melanchthon gibi din reformcularının el yazmaları ile Ekümenik Konsil’in kararla­rı yer alır. 1662’de kurulan sanat galerisi Basel Sanat Müzesi’nde hepsi de Basel’de yaşamış ve ürün vermiş olan Hans Holbein (Genç), Konrad Witz ve Arnold Böcklin’in yapıtlarından oluşan çok değerli bir koleksi­yon vardır. Galeride Pablo Picasso’nun da yapıdan sergilenir.

Basel, İsviçre’nin toplam gümrük gelirinin üçte birini sağlayan önemli bir dış ticaret merkezidir. Üluslararası Ödemeler Ban­kası da (1930) buradadır. Kent, hem Av­rupa demiryollannın kavşak noktalann- dan biri, hem de önemli bir ırmak limanıdır. On üç km kuzeybatısında, Fransız toprakla­rında bulunan Saint-Louis uluslararası ha­valimanından, düzenli uçak seferleri yapılır. Aynı zamanda büyük bir sanayi ve bankacı­lık kenti olan Basel, İsviçre kimya ve ilaç sanayisinin merkezidir. Elektrikli makine ve ipekli dokuma üretimi de önem taşır. Halkın büyük bölümü Almanca konuşur ve Protestandır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER