Bilgi Zamanı

Barometre Nedir Kısaca

Barometre Nedir Kısaca
11 Ocak 2016 - 16:43 'de eklendi ve 2217 kez görüntülendi.

Barometre Nedir, Barometre Ne İşe Yarar Kısaca

Barometre, basinçölçer olarak da bilinir, atmosfer basıncını ölçmekte kullanılan ay­gıt. Atmosfer basıncı deniz düzeyinin altın­da ve üstünde bulunulan yüksekliğe göre değiştiği için, barometre yükseklik ölçü­münde de kullanılabilir. Başlıca iki tür barometre vardır: Cıvalı ve aneroit baro­metre.

Cıvalı barometrede atmosfer basıncı, yük­sekliği duyarlı olarak ölçülebilen bir cıva sütununu dengeler. Cıvalı barometreler, duyarhlıklannın artınlması amacıyla çevre­nin sıcaklığına ve bölgedeki yerçekimi de­ğerine göre ayarlanırlar. Yaygın basınç birimleri arasında, pound/inç kare; din/cm2; newton/m2 (SI birimi olan bu birime pascal adı verilir); inç, cm ya da mm olarak cıva yüksekliği ve milibar (1 milibar, 1.000 din/cm2‘ye ya da 0,75 mm cıvaya eşittir) sayılabilir. Normal atmosfer basıncı yakla­şık 14,7 pound/inç kare, 760 mm (30 inç) cıva, 1.013,2 milibar ya da 101.320 pas- cal’dır.

Cıvalı barometrelerin birçok türü vardır; bu çeşitlilik büyük oranda cıva sütununun yüksekliğini ölçmede farklı tekniklerin kul­lanılmasından kaynaklanır. Barometrelerde barometre ışığı 306

başka sıvılar da kullanılabilir, ama en yaygın kullanılan sıvı cıvadır. Cıvanın yük­sek yoğunluğu, barometredeki düşey sütu­nun uygun boyutlarda olmasını sağlar. Örneğin eğer su kullanılsaydı, sütun yük­sekliğinin 10,3 m olması gerekecekti.

Aneroit (kadranlı) barometre adı verilen sıvısız barometre, boyutlarının daha küçük olması ve kullanım kolaylığı yüzünden taşı­nabilir aygıtlarda ve uçakların altimetrele­rinde yaygın olarak kullanılır. Bu tür baro­metrede esnek çeperli, havası boşaltılmış bir kapsül vardır; küpsülün çeperi atmosfer basıncındaki değişmelere göre devinir. Bu devinim mekanik olarak bir göstergeye iletilir. Aneroit barometreleri ayarlamak ve denetlemek için cıvalı barometreler kulla­nılır. Ayarlama, aygıt, örneğin atmosfer basıncını ya da deniz düzeyinden yükseltiyi gösterecek biçimde yapılabilir.

Barometrik basınçta zaman içinde oluşan değişimleri mekanik olarak kaydeden baro­metreye barograf adı verilir. Cıvalı barog­raflar da yapılmış olmasına karşın, aneroit barograflar çok daha yaygın olarak kullanı­lır. Aneroit barografta, kapsülün devinimi kaldıraç kollarıyla büyütülerek kaydedici bir kaleme aktarılır. Bu kalem, bir grafik kâğıdı üzerine gerekli çizgiyi çizer; kâğıt ise genellikle saat mekanizmasıyla döndürülen bir silindirin çevresine sarılıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • edis ;

    barometre nedir?

    05 Ocak 2016 18:53