Bilgi Zamanı

Barletta Nerede

Barletta Nerede
29 Temmuz 2013 - 16:10 'de eklendi ve 925 kez görüntülendi.

Barletta Nerede, Barletta Nerede Hakkında Bilgi

Barletta, İtalya’nın güneydoğusunda Puglia (Apulia) yönetim bölgesine bağlı Bari ilinde kent. Adriyatik kıyısında Bari’nin kuzeybatısında yer alan bir liman ve sayfi­yedir. Barduli adıyla kurulduktan sonra, Roma Döneminde Canusium’un (bugün 22 km güneybatıda bulunan Canosa di Puglia) liman ve deniz banyosu sayfiyesi oldu. 5. yüzyılda Ostrogotların, 6. yüzyılda Bizanslı­ların ve ardından Lombardların eline geçen kent, 11. yüzyılda Napoli Krallığı’nın parça­sı oldu. 1503’teki Fransız kuşatması sırasın­da İtalyanlardan ve Fransızlardan seçilen 13’er şövalyenin yaptığı çarpışma İtalyanla­rın zaferiyle sonuçlandı. Bir piskoposluk kenti olan Barletta, 1291’den 1818’e değin Nazareth başpiskoposluğunun merkezi oldu.

Eski kentin önemli yapılan, 14 ve 15. yüzyıllarda genişletilen gotik katedral (1150), 1532-37’de İmparator V. Kari (Şarlken) tarafından genişletilen Norman kalesi ve 13. yüzyıldan kalma San Sepolcro Kilise- si’dir. Kentte aynca birçok saray ve müze vardır.

Bir tanm merkezi olan Barletta, şarap, zeytin, badem ve meyveleri ile ünlüdür. Başlıca sanayi kollan elektrik, kimya, oto­mobil yapımı, kerestecilik ve deri işlemeci­liğidir. Liman, balıkçılık ve ticaret açısından önemlidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER