Bilgi Zamanı

Barents Denizi Nerede

Barents Denizi Nerede
02 Temmuz 2013 - 10:18 'de eklendi ve 1032 kez görüntülendi.

Barents Denizi Nerede, Barents Denizi Hakkında Bilgi

Barents Denizi, Norveç dilinde barent- shavet, Rusça barentsevo more, Kuzey Buz Denizinin bir dış uzantısını oluşturan su kütlesi. Uzunluğu 1.300 km, genişliği 1.040 km’dir; 1.405.000 km2‘lik bir alanı kaplar. Ortalama 229 m olan derinliği büyük Ayı Adası (Bj0rn0ya) çukurunda 600 m’ye ula­şır. Kuzeyde Svalbard (Spitsbergen) ve Franz Josef Toprakları, güneyde Norveç ve Rusya Federasyonu, doğuda Novaya Zem­lya Takımadaları ile çevrilidir. Batıda ise Svalbard’dan başlayıp Ayı Adasından geçe­rek Norveç’in en kuzey noktası olan Kuzey Burnuna kadar uzanan bir sınırla Grönland Denizinden ayrılır.

Vikinglerin ve ortaçağda da Ruslann Mur- mean Denizi dediği Barents Denizi, adını 16. yüzyılda Asya’ya kuzeydoğudan bir geçiş arayan Hollandalı Willem Barents’ten almıştır. Bugünkü adı ilk kez, 1853’te yayımlanan bir haritada kullanılmıştır. Barents Denizi Avrasya kara kütlesini çevreleyen oldukça sığ bir kıta sahanlığını kaplar. Kum, mil ve kum-mil kanşımı katmanlarla örtülü olan deniz tabanı, doğu­dan batıya büyük Ayı Adası çukuru ve daha küçük olan Güney Burnu, Kuzey ve Kuzey­batı çukurlarıyla kesintiye uğrar. Merkez ve Perseus yükseltileri kuzeyde daha alçak sırtlar oluşturur; güneydoğuda balıkçılığa elverişli sığlıklar ve kıyılar bulunur. Kolgu- yev Adası da güneydoğudadır. Kıtanın batı kıyılarında birden yükselen deniz tabanı fiyortlarla parçalanır. Deniz, Kanin Yarım­adasının doğusundaki alçak kıyılara bir dizi sığ körfez ve koy biçiminde sokulur. Kuzey­deki takımadalann kıyılan dik ve yüksektir. Burada denize gömülmüş buzulların yanı sıra derin yerlerde buzulların taşıdığı kaya parçalarından oluşmuş birikintiler de vardır.

Barents Denizine kutupaltı bir iklim ege­mendir. Kış ortalama sıcaklığı kuzeyde —25°C, güneybatıda —5°C, yaz ortalama sıcaklığı ise aynı yerlerde 0°C ve 10°C’dir. Yıllık yağış güneyde 500 mm, kuzeyde ise bunun yansı kadardır.

Norveç Akıntısının Kuzey Burnu ve Spits­bergen kollarıyla Barents Denizine taşıdığı akıntılar soğuk sulara kanşarak yok olur. Barents Denizi binde 34 olan yüksek tuz oranına karşın kışın buz tutar. Ama buz katmanları ince, buzdağlan da kısa ömürlü­dür. Yazın buz sınır çizgisi iyice kuzeye çekilir. Gelgit alanları ve akıntı yönleri çok değişkendir. Rusya’nın Murmansk ve Terib- yorka, Norveç’in Vard0 limanlarında sular buz tutmaz.

Balıkçılık gelişmektedir. Derin sularda mikroskopik fitoplanktonlarla beslenen omurgasızlar, karidese benzeyen küçük ka­buklular, çiftçenetliler ve süngerler, mori­na, ringa, som, dil, pisi ve yayın gibi balıklara yem olur. Bölgedeki öteki hayvan­lar deniz memelileri (fok ve balina), kara memelileri (kutup ayılan ve kutup tilkileri) ve martılardır; ılık kesimlerde kaz ve ördek­ler de yaşar.

Güneydeki sığ bölgelerde sualtı bitki örtü­sü çok zengindir; kahverengi, kırmızı ve yeşil algler yaygın olarak görülür. Genellik­le kaya ve taşlarla kaplı olan kıyılarda yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişen oranlarda funda, karayosunu ve likenler bulunur. Ot türleri seyrektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER