Bilgi Zamanı

Bandung Nerede

Bandung Nerede
30 Haziran 2013 - 12:31 'de eklendi ve 1509 kez görüntülendi.

Bandung Nerede, Bandung Nereye Bağlı, Bandung Neresi

Bandung, Endonezya’da, Batı Cava (Java Barat) ilinin (propinsi) merkezi olan kent (kotamadya) ve ilçe (kabupaten). Cava Adası­nın iç kesimlerinde, deniz düzeyinden yakla­şık 730 m yükseklikteki bir platonun kuzey ucunda yer alır. 1810’da Hollandalılar tara­fından kuruldu. Ilıman bir iklimi olan kentin çevresinde pirinç tarlaları, çağlayan­lar, 2.179 m’ye ulaşan tepeler bulunur. Bandung, ağaçlandırılmış geniş caddeleri ve Batı üslubunda inşa edilmiş binalarıyla mo­dern bir kenttir. 1955’te Afrika ve Asya ülkelerince Batı sömürgeciliğine karşı dü­zenlenen Bandung Konferansı’nın yapıldığı Dwiwarna ile Merdeka, kamu yapılarının en önemlileridir. Kentteki üç büyük parkın en güzeli Taman Sari’dir (Jübile Parkı).

Bandung, Sunda kültürel yaşamının mer­kezidir. Batı Cava nüfusunun büyük bölü­münü oluşturan Sundalann gelenekleri ve dilleri, Doğu Cavah komşularından büyük farklılık gösterir. Korunmasına özen göste­rilen Sunda edebiyatı, dansları, şarkıları ve gösteri sanatları Bandung’da önemli bir araştırma konusudur.

Hollandalılar döneminde mimarlık ve mü­hendislik okulu olarak kurulmuş olan ken­tin en ünlü eğitim kurumu Bandung Tekno­loji Enstitüsü’nde günümüzde Endonezya Ulusal Üniversitesi’ne bağlı matematik ve fen fakülteleri öğretim vermektedir.

Kentte aynca Negeri Padyayaran Üniver­sitesi (1957) ve özel Katolik Parahyangan Üniversitesi (1955) bulunur. Plastik sanat­lar, beden eğitimi, jeoloji ve askeri dallarda eğitim veren akademiler de vardır. Bosscha Gözlemevi, kuzeydeki Lembang dağlık böl­gesindedir. Kent topraklarının büyük bölü­mü deneysel amaçlı sebze ve çiçek ekimi için aynlmıştır. Nükleer Araştırma Merke- zi’nde (1964) bir atom reaktörü bulunur. Kentin başlıca sanayi dalı dokumacılıktır; bunun yanı sıra kinin, kauçuk eşya ve makine üretilir. Sanayi enstitüleri, iplik, kumaş boyası, kimyasal maddeler ve sera­mik hammaddeleri üzerinde araştırmalar yapar. Kentte demiryolu şebekesi, havaala­nı ve güçlü bir radyo istasyonu bulunur

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER