Bilgi Zamanı

Bamako Nerenin Başkenti

Bamako Nerenin Başkenti
29 Haziran 2013 - 12:36 'de eklendi ve 1172 kez görüntülendi.

Bamako Nerenin Başkenti,Bamako Nerededir

Bamako, Mali’nin başkenti ve Nijer Irmağı kıyısında il. Köylere dağılmış birkaç yüz kişinin yaşadığı küçük bir yerleşme iken, 1880’de Albay Joseph-Simon Gallieni tara­fından Fransa adına işgal edildi. Dakar- Nijer demiryolunun (bugün Mali Demiryol­ları İdaresi) Kayes-Bamako bölümünün açılmasından dört yıl sonra, 1908’de, Fran­sız Sudam’nm başkenti oldu.

Bamako, bugün Nijer Irmağının her iki yakasını da kaplar. Irmağın, 360 km uzak­lıktaki Kouroussa’ya (Gine) kadar uzanan güney çığırı, haziran ortasından aralık orta­sına değin ulaşıma elverişlidir. Kuzeydeki Sotuba Çağlayanı dolaylarında açılan bir kanalla, 1.390 km uzaklıktaki Gao’ya kadar uzanan kuzeydoğu bölümünde de gemi ulaşımı başlamıştır. Bamako’dan ırmağın aşağı çığırma doğru gemilerle çimento ve petrol ürünleri taşınır; ırmağın yukarı çığı­rından demiryoluyla gelen pirinç ve yerfıstı­ğı da burada gemilere aktarılır. Nijer üze­rinde 1960’ta bir köprü kurulmuştur. Kent­te ayrıca bir havaalanı da vardır.

Bamako, büyük pazarı, botanik ve zooloji bahçeleri, el sanatları ve çeşitli araştırma enstitüleriyle hareketli bir kenttir. Dört yüksekokulun yanı sıra Mali’nin sanayi

işletmelerinin çoğu da burada yer alır. Büyük ölçüde kurak kırsal kesimden aldığı göçler sonucunda, 1960-70 arasında üç katı aşan bir büyüme göstermiştir. Ama gele­neksel özelliği hâlâ sürdüğü için, kerpiç binalar kentin her yanında görülebilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER