Bilgi Zamanı

Balkan Savaşları’nın Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde

Balkan Savaşları’nın Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde
16 Mayıs 2014 - 14:16 'de eklendi ve 875 kez görüntülendi.

Balkan savaşları neden çıktı, bu yazımızda balkan savaşları nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi vereceğiz.

Balkan Savaşları Osmanlı Devleti’nin yıkılış dönemindeki son büyük savaşıdır. Bu savaştan sonra imparatorluk tamamen parçalanmış ve en büyük kayıplarından birini vermiştir. Şimdi savaşın nedenleri ve sonuçların maddeler halinde açıklayacağız.

Savaşın Nedenleri:

  • Balkanlarda Bulgaristan ve Yunanistan’ın bağımsızlık ve daha fazla toprak kazanma mücadelesi
  • Daha sonra bu bağımsızlık sevdasına Arnavutluk ve Makedonya’nın da dahil olması,
  • Sırpların yayılmacı politikaları ve bu politikalarında Avrupa’dan destek görmeleri,
  • Burada yayılan milliyetçilik faaliyetleri ve halkların Osmanlı’dan ayrılmak isteyişi.

Ordunun siyasete karışması sonucu farklı görüşlere sahip komutanların birbirine yardım etmemesi sonucunda büyük bir kayıp yaşadık. Aslında diğer ülkelere karşı güçlü olmamıza rağmen savaşta büyük bir hezimet yaşadık. Balkanlarda elimizde son kalan topraklardan Üsküp, Selanik, Sofya ve de en önemlisi devletin eski başkentlerinden Edirne elimizden çıktı. Osmanlı büyük bir kayıp verdi. Ancak ikinci balkan savaşlarındaki karışıklıktan faydalanılarak Edirne geri alınabildi. Ancak bu tarihten itibaren Balkan coğrafyasından tamamen çekilmek durumunda kalındı.

Savaştan sonra Osmanlı yok olma sürecine girdi. Bu son yenilgi ittihatçılarda bu toprakların yeniden kazanılma isteğini doğurdu. Bunun sonucunda Almanya ile yakınlaşmaya gidildi ve Birinci Dünya Savaşı’nda Almanların yanında savaşa girdik. Orduda siyasi faaliyetlerin ne kadar zararlı olduğu anlaşıldı ve siyasete karışan komutanlar emekli edildi yerlerine yeni komutanlar atandı. Osmanlıcılık politikası çökerek yerini turancılık politikasına bıraktı. Balkanlardan Anadolu’ya yoğun bir göçmen kitlesi göç etti. Sonucunda Anadolu’nun sosyolojik yapısı değişti. Fakirlik ve maddi sıkıntılar daha da arttı. İttihatçılar yönetimi tam manasıyla ele geçirdi ve devlet yıkılana kadar bu görevde kaldı.

images (2)

Balkan Savaşları’nın Osmanlı Devleti Açısından Sonuçları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER