Bilgi Zamanı

Balıkesir Evlerinin Özellikleri

Balıkesir Evlerinin Özellikleri
01 Şubat 2015 - 19:17 'de eklendi ve 599 kez görüntülendi.

Balıkesir evlerinin mimari özellikleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Balıkesir evleri genel olarak taş zemin üzerine inşa edilmiş evlerdir. Balıkesir evlerinin yükselen beden duvarları tuğla ve çamur yardımıyla ahşam çatkı arası dolgu tekniği ile doldurulmuştur. Balıkesir evleri genellikle iki katlı olarak inşa edilmiştir. Balıkesir evlerinin zemin katı evlerin hizmet bölümü olarak düzenlenmiştir ve bu katta mutfak ve kiler gibi bölümler bulunmaktadır.

Balıkesir evlerinde zemin katlar inşa edilirken mahremiyet anlayışı gözetilmiştir bu nedenle zemin katın penceleri ufak ve sokağa kapalı olarak yapılmıştır. Üst katlarda ise zemin kata göre tavanlar daha yüksektir ve odalarda ahşap direkler bulunmaktadır. Yani odalar ahşap direkler üzerine oturtulmuştur. Buna ek olarak üst katlardaki camlar çıkma şeklindedir ve sokağa bakmaktadır. Ayrıca o dönemde sosyal hayat ile ilişkisi olmayan kadınların dışarı ile tek bağlantısı bu pencereler olmuştur.

Balıkesir Evlerinin Geleneksel Mimari Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER