Bilgi Zamanı

Bale Kostümü

Bale Kostümü
26 Temmuz 2013 - 17:39 'de eklendi ve 1205 kez görüntülendi.

Bale kostümü, dansçılara hareket özgürlü­ğü sağlamak ve (hafiflik ve uçuculuk etkisi yaratan balerin tütüsünde olduğu gibi) dans hareketlerinin görsel etkisini artırmak için tasarımlanmış giysi.

17.   yüzyılın ilk balelerinde dansçılar to­puklu ayakkabı giyerlerdi. Erkekler kostüm olarak â la Romaine ya da tonnelet denen brokar ya da benzeri bir kumaştan yapılmış, bugünkü tütüyü andıran, sert, telli etekler, kadınlarsa saray giysilerine benzeyen uzun kuyruklu, gösterişli, ağır kostümler giyer­ler, mücevher ve peruk takarlardı. Erkek, bazen de kadın dansçılar, canlandırılan karaktere uygun, gülen ya da ağlayan de­ri maskeler kullanırlardı. 18. yüzyılın baş­larında dansçı Marie Camargo, etek boyunu baldırın yarısına kadar kısalttı, ilk kez ökçesiz dans ayakkabıları kullandı ve karı­şık dans adımlarındaki ustalığını gösterebil­mek için uzun, dar pantolonlar giydi. Gene 18. yüzyılın başlarında Marie Salle, deri maskeyi bıraktı, saçlarını açtı ve muslinden yapılmış basit bir giysiyle dans etmeye başladı. Bundan çeyrek yüzyıl sonra Jean- Georges Noverre yaptığı reformlarla deri maskeleri baleden atmayı ve kostümleri tüm ayrıntılarıyla gösteriye uygun bir biçime sokmayı başardı.

18.   yüzyılın sonları önemli yeniliklerle geçti. Noverre’in karşı olduğu kafesli ve çemberli etekler, Eski Yunan giysilerinden esinlenerek yapılan tünikler sayesinde bıra­kıldı. 1790’da, dansçılara yeni adımlar geliş­tirebilmeleri için hareket özgürlüğü sağla­yan külotlu çorabın ve y. 1820’de kadın dansçıların parmak uçlarında dans edebil­melerini sağlayan parmak uçları doldurul­muş ayakkabıların bulunması da bu yenilik­ler arasındadır.

Marie Taglioni’nin 1832’de kullandığı bal­dırların yansına kadar inen çok katlı “ro­mantik tütü”, 1880’lerde bütün bacağı açık­ta bırakacak biçimde kısaltıldı. 19. yüzyılda tütü geleneksel bale kostümü haline geldi. Ama 20. yüzyılın ortalarında, özellikle mo­dern balede tütünün yerini, dansın çağdaş yaşamla ilişkisini vurgulamak için kullanılan günlük giysiler aldı. Balanchine üslubunu benimseyen pek çok bale grubu da bugün, çalışma giysisi olarak kabul edilen kostüm­lerle dans etmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER