Bilgi Zamanı

Bal Karıncası

Bal Karıncası
20 Temmuz 2013 - 14:50 'de eklendi ve 1591 kez görüntülendi.

Bal Karıncası Özellikleri Hakkında Bilgi

Bal karıncası, Hymenoptera (zar kanatlılar) takımının Formicidae (karıncagiller) familyasından, başka böceklerin sindirim artığı olan tatlı sıvıyla beslenen pek çok karınca türünün ortak adıdır. Bal karıncaları, özellikle yaprak bitlerinin ve koşnillerin sin­dirim sırasında yan ürün olarak salgıladıkları tatlı sıvıyı depolamak için geliştirdikleri çok ilginç bir yöntemle tanınır.

Kolonideki işçi karıncalar, aralarından seçtikleri bir işçi karıncayı bu tatlı özle tıka basa beslerler; depo olarak kullanılan bu işçi karıncanın karnı tatlı sıvıyla iyice dolar, gerilir ve normal büyüklüğünün birkaç katına çıkar. Bu karınca, topluluktaki öbür karıncaların depolanmış besine gereksinim duyacağı za­mana değin, bazen aylarca yer altındaki yuvanın tavanında asılı kalır ve besine gerek duyulduğunda karnındaki tatlı sıvıyı kusa­rak öbür karıncalara sunar.

Melophorus, Leptomyrmex, Plagiolepis, Camponotus, Myrmecocystus ve Prenolepis cinsinden çeşitli bal karıncalarının, bu ilginç besin depolama yöntemini birbirlerinden bağımsız olarak geliştirdikleri sanılmakta­dır. Bazı ülkelerde bal karıncaları, tatlı olarak yenen çok değerli bir yiyecek sayılır ve ülkeye göre, besin depolamış işçi karıcanın tümü ya da yalnızca altın sarısı renkteki karnı yenir.

Bal Karıncaları

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • ayfer ;

    bal karıncasına verdiginiz örnek resim çok ilginç

    21 Ekim 2013 22:57