Bilgi Zamanı

Bakıkulu Nedir Kime Denir

Bakıkulu Nedir Kime Denir
11 Temmuz 2013 - 18:06 'de eklendi ve 1000 kez görüntülendi.

Osmanlılarda Bakıkulu nedir görevleri nelerdir ve kime denir.

Bakıkulu, gulam-ı baki olarak da bilinir, Osmanlılarda Tanzimat’a değin vergi dene­timi ve tahsili ile maliyeye ilişkin soruşturmaları yapan memurdur.

İlk bakıkulları, I. Selim (Yavuz) dönemin­de (1512-20) atandı. Görevleri, devletin gelir ve gider işlerini yürüten sorumlu kişileri denetlemekti. Sayılan 60 dolayında olan bakıkulları, sonraki yüzyıllarda hazine alacaklarının izlenmesi ve tahsili, vergi bor­cu bulunanların sıkıştırılması, yolsuzluk ve zimmete para geçirme olaylarına el koyma gibi mali ve hukuksal görevleri de yürüttü­ler. Düzenledikleri raporların ivedilikle iş­lem görmesi, suçlananların tazminat öde­mesi ya da cezalandırılması doğrultusundaki önerilerinin yerine getirilmesi yasa gereğiy­di.

Amirleri olan başbakıkulu (sergulam-ı bafa başdefterdarın (şıkk-ı evvel defterdarı) danışmanı olarak arada bir divan toplantılarına da katılırdı. Aynca ulufe dağıtımı, surre çıkarılması, müsadere kararının yeri­ne getirilmesi, vergi uyuşmazlığıyla ilgili yargılamalarda devlet adına taraf olma gibi görevleri de vardı. Başbakıkulu, gerekli gördüğü hallerde mali suçluları tutuklatabi­lirdi. Görevle eyaletlere en çok giden Osmanlı memurları sayılan başbakıkulu ile bakıkullarının yerini Tanzimat’tan sonra maliye başmüfettişi ve maliye müfettişleri almıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER