Bilgi Zamanı

Bahtiyariler Kimdir

Bahtiyariler Kimdir
13 Temmuz 2013 - 4:10 'de eklendi ve 1446 kez görüntülendi.

Bahtiyariler Kimlerdir Hakkında Bilgi

Bahtiyariler, İran’da yaşayan, çoğunluğu göçebe halk. İran’daki en önemli kabile başkanları arasında yer alan Bahtiyari ön­derleri, ülkenin siyasal yaşamında uzun süre etkili olmuştur. İran’ın batısındaki Kuzistan ve Çehar Mahalli Bahtiyari bölgelerindeki ova ve dağlarda, kabaca 65.000 km2‘lik bir alanda yaşayan Bahtiyarilerin nüfusu yakla­şık 880 bindir. Farsçanın Lûri lehçesini konuşurlar; tümü Müslümandır.

Bahtiyarilerin çoğu göçebedir. Çadırlarda yaşayan göçebeler, koyun, keçi ve sığır güderek geçinirler; ovalardaki kışlık otlak­lar ile dağlardaki yazlık otlaklar arasında her yıl 240 km’lik yol aşarlar. Tarım ürünle­rini kendilerine bağlı köylerden para karşılı­ğı ya da vergi olarak alırlar. Petrol sanayisi­nin gelişmesiyle bir ölçüde kentleşme başla­nmıştır.

Bahtiyariler, başkanlığın babadan oğula geçtiği kabilelere bölünmüştür. 1949’a de­ğin bu kabile başkanları ilhan adı verilen tek bir önderin egemenliğinde birleşmişti. İlhan ve yardımcı ilbey, kabile başkanları­nın ailelerince seçilirdi.

Bahtiyari kadınları uzun süre pek çok haktan yararlanmıştır. Kent seçkinleri ara­sındaki Müslüman kadınların tersine, kır­larda ve köylerde yaşayanların, yanlarında yabancılar olmadığı sürece yüzlerini peçeyle örtmesi gerekmez. Kabile başkanlarının kızları en azından ilköğretim görür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER