Bilgi Zamanı

Bağlama Limanı Nedir

Bağlama Limanı Nedir
08 Temmuz 2013 - 13:38 'de eklendi ve 3220 kez görüntülendi.

Deniz ile ilgili bir paylaşım bağlama limanı nedir hakkında bilgi verelim.

Bağlama limanı, gemiye ait seferlerin yönetildiği limana verilen addır. Bağlama limanı kural olarak, donatanın ticaret merkezinin bulun­duğu limandır. Ama geminin sahibi tüzel bir kişiyse, bağlama limanı tüzel kişinin merkezinin bulunduğu liman olur; geminin seferleri başka bir limandaki şube tarafın­dan yönetiliyorsa, şubenin bulunduğu liman bağlama limanı kabul edilir. Bir geminin seferlerinin yönetildiği yer, bir limanda değil de karada ya da gemi borda­sında ise, donatan gemisini dilediği sicil dairesine tescil ettirebilir. Tescil limanı da geminin bağlama limanı olur. Eğer bu yer bir yabancı limanda ise, gene donatan istediği sicil dairesinde gemiyi tescil ettirebi­lir ve gemi seferlerinin yönetildiği yabancı liman bağlama limanı sayılır.

Türk Ticaret Kanunu’na göre, her geminin bir bağlama limanı olmalıdır.Gemi tescil edilirken bağlama limanının tescili de zo­runludur. Bağlama limanı geminin kıç tara­fına yazılır.

Donatana karşı açılacak bütün davalarda yetkili mahkeme, bağlama limanı mahke­mesidir. Kaptanın donatanı temsil yetkisi, gemi bağlama limanında bulunduğu sırada daha sınırlıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER