Bilgi Zamanı

Bağcılık Nedir – Bağcılık Tarihçesi

Bağcılık Nedir – Bağcılık Tarihçesi
13 Mayıs 2013 - 17:38 'de eklendi ve 992 kez görüntülendi.

Bağcılık tarihi, Bağcılık nedir

Bağcılık, üzüm yetiştirme işi. Bilinen en eski tarım etkinliklerinden biri olan bağcılık büyük olasılıkla Hazar Denizi yöresinde doğmuş ve İÖ 4000’lerde bütün Avrupa ve Ortadoğu’ya yayılmıştır. Bugün dünyanın bütün ılıman bölgelerinde uygulanmak­tadır.

Bağcılığın hem çok eski bir geçmişi oldu­ğu, hem de değişik iklim ve toprak koşullarındaki çok geniş alanlarda bağcılık yapıldı­ğı için binlerce asma çeşidi geliştirilmiştir. Örneğin dünyada en çok yetiştirilen asma türü olan Vitis vinifera’nın 5 bini aşkın çeşidi vardır.

Üzüm asması temelde bir ılıman kuşak bitkisi olmakla birlikte, yarı tropik iklim koşullarında da yetişir. Yalnız, ılıman kuşa­ğın soğuk kesimlerinde, büyüme mevsimi meyvenin olgunlaşmasına elvermeyecek kadar kısa sürdüğü ya da çok soğuk geçen kışlar bitkiyi ve meyveye dönüşecek tomur­cukları öldürdüğü için, bitki bu yörelere uyum sağlayamamıştır. İklim, olgunlaşmış üzümlerin niteliğini belirleyen en önemli etkendir. Gerçekten de, dünyanın değişik yörelerinde yetişen üzümlerin bunca büyük çeşitlilik göstermesi, her şeyden önce, mey­velerin büyüme mevsiminde aldıkları ısı miktarının değişik olmasından kaynaklanır. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı, güneş ışığını alma süresi ve toprak sıcaklığı da meyvenin niteliklerini etkileyen önemli etkenler arasındadır.

Meyvenin büyüme mevsimi, günlük sıcak­lık ortalamasının yaklaşık 10°C’yi bulduğu bahar aylarında başlar. Üzümlerin olgunla- şabilmesi için, büyüme mevsimi boyunca 10°C’nin üstünde belli miktarda ısı almaları gerekir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER