Bilgi Zamanı

Baffin Adası Hakkında Bilgi

Baffin Adası Hakkında Bilgi
09 Mayıs 2013 - 1:13 'de eklendi ve 1048 kez görüntülendi.

Baffin Adası Nerede, Baffin Adası Özellikleri Hakkında Bilgi

Baffin Adası, kuzeyde Grönland ile güney­de Kanada’mn Labrador-Ungava Yarım­adası arasında ada. Hudson Körfezinin karşısında güney yönünde uzanır; Grönland ile arasında Baffin Körfezi yer alır. Yüzöl­çümü 507.451 km2‘dir. Yönetsel olarak Kanada’nınKuzeybatı Toprakları’ndaki Franklin ilinin Baffin yöresine bağlıdır.

11. yüzyılda Kuzey ülkelerinden gelen kâşifle­rin adaya ayak bastığı sanılmaktadır. Sir Martin Frobisher’in, Kuzeybatı Geçidini ararken (1576-78) gözlediği ada, 17. yüzyıl­da denizci William Baffin’in adını aldı. 1.500 km uzunluğundaki Baffin’in büyük bölümü, dorukları 2.057 m’ye kadar yükse­len, buzullarla örtülü dağlarla kaplıdır. Kıyılarında sayısız fiyort bulunur. Frobisher Körfezi gibi, kıyıdaki kimi küçük yerleşme­ler dışında meskûn değildir. Yalçın doruk­larla, derin vadilerle, görkemli fiyortlarla bütünleşen Kuzey Kutbu’na özgü yabanıl yaşamı korumak amacıyla 1972’de adanın doğu kıyılarındaki Cumberland Yarımada­sında Auyuittuq Ulusal Parkı kuruldu. Adanın kuzeyinde demir yatakları vardır. Kuzeybatı ucundaki Nanisvik, yeryüzünün maden (gümüş, kurşun, çinko) çıkarılan en kuzey noktasıdır.

Baffin Adası Akıntısı, baffin akıntısı olarak da bilinir, Atlas Okyanusunun kuze­yinde, Baffin Körfezinin batı kıyısı boyunca güneye doğru yol alan yüzey akıntısı. Hızı yaklaşık günde 17 km olan Baffin Adası Akıntısı, Kanada’nın kutup takımadaları arasındaki kanallardan geçerek Kuzey Buz Denizinden gelen akıntı ile Batı Grönland Akıntısının bir karışımıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER