Bilgi Zamanı

Badminton Nedir

Badminton Nedir
04 Şubat 2014 - 22:00 'de eklendi ve 913 kez görüntülendi.

Badminton nedir? Badminton oyun kuralları, Badminton federasyonu, Badminton kuralları hakkında bilgi.

Kaz tüyünden yapılmış bir top ve raketle oynanan badminton son zamanların en popüler oyunlarından biri haline geldi. Badminton, tıpkı tenis gibi oynanan bir oyundur. Ancak bu oyun iki kişi arasında oynanır ve tenisten küçük farklılıkları vardır. Oyunda amaç karşıdan gelen topu yere düşürmeden ve fileye değdirmeden yine karşı tarafa göndermek üzerine dayanır. Bu oyun ilk kez M.Ö. 5. yüzyılda Çinliler tarafından oynanmıştır. Oyunun ilk kurucusunun da Çinli Ti Zian Ji olduğu bilinmektedir.

Badminton oyununun kurumsallaştıran ve temel kurallarını ilk belirleyen ise J.V. Baldwin adlı İngiliz sporcudur. 20. yüzyılın ortalarına kadar olimpiyat oyunları kapsamında yer almayan oyun ilk kez 1972 yılında Münih’te düzenlenen olimpiyat oyunlarında yer almıştır. Bu tarihten itibaren oyunun önemi artmış ve sporla ilgilenen her ülkede oyunla ilgili kurslar ve federasyonlar açılmıştır. Türkiye’de de Badminton Federasyonu bulunmakta ve sporcularımız yurtdışındaki spor müsabakalarında bu alanda ülkemizi temsil etmektedir.

Badminton oyununda iki badminton raketi, 4,73 ile 5,5 gram aralığında ağırlığa sahip 14 veya 16 tüyden oluşan ucu mantarlı bir badminton topu ile oynanır. Oyunda esnek ayakkabılar kullanmak hem vücut dengesini hem de kayganlığı azaltacağı için tercih edilir. Oyunda topu rakip oyuncunun ulaşamayacağı bir noktaya topu göndermek önemli bir ipucudur. Oyunda topu sahanın dışına gönderen veya yere düşüren taraf, karşı tarafa sayı kazandırır.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER