Bilgi Zamanı

Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı

Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı
31 Mart 2013 - 13:51 'de eklendi ve 1110 kez görüntülendi.

Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı nedir Hakkında Bilgi

Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı, Pa­ris’te 23 Ağustos 1572’de Huguenot’lara (Fransız Protestanları) karşı başlatılan kıyımdır. 16. yüzyıl sonunda Fransa’yı saran Katolikler ile Huguenot’lar arasındaki iç savaşlar sırasındaki olaylardan biridir.

Kıyıma zemin hazırlayan olayların temelin­de Fransız sarayındaki siyasal ve dinsel rekabet yatmaktaydı. Huguenot önderlerinden Amiral II. Gaspard de Coligny, iç savaşın yeniden başlamasını önlemek ama­cıyla Felemenk’te İspanya’ya karşı bir savaş başlatılmasından yanaydı. Fransa kralı IX. Charles’m 1572 yazında bu planı benimse­meye yanaşması, Coligny’nin oğlu üzerinde artan etkisinden çekinen Catherine de Médicis’yi harekete geçirdi. Médicis, Kato­lik Guise Ailesi’nin Coligny’ye suikast dü­zenleme yolundaki önerisini kabul etti. Coligny’nin suikast girişiminden (22 Ağus­tos) yaralanarak kurtulması ve açılan soruş­turmanın bu işteki rolünü açığa çıkaracak yönde gelişmesi, Médicis’yi güç duruma düşürdü. Bunun üzerine kendisini kurtar­mak ve Huguenot grubunu kesin yenilgiye uğratmak amacıyla, Charles’ı, Henri de Navarre’m (sonradan Fransa kralı IV. Hen­ri) düğünü dolayısıyla çoğu Paris’te bulunan Huguenot önderlerini öldürme emrini ver­meye kandırdı.

24 Ağustos Aziz Bartolomeus Yortusu sabahında, Paris’te alarm verildi ve Henri de Navarre ile Condé 2. prensi dışındaki bütün Protestan soylular öldürüldü. Sokak­lara dökülen kalabalıklar, kentin dört bir yanındaki Huguenot’ları öldürmeye başla­dı. Öldürmelerin durdurulması için 25 Ağustos’ta verilen krallık emrinden sonra da kan dökülmeye devam etti ve kıyım öteki illere sıçradı. Kurbanlar arasında Rou­en, Lyons, Bourges, Orléans ve Bordeaux’ daki Huguenot’lar da vardı. Ekim ayının başlarına değin süren karışıklıklarda ölenle­rin sayısına ilişkin rakamlar, bir Katolik yanlısının öne sürdüğü 2 bin ile, kıl payı ölümden kurtulmuş olan Huguenot Sully dükünün verdiği 70 bin arasında değişmek­tedir. Çağdaş yazarlar, yalnızca Paris’te öldürülenlerin sayısının 3 bin olduğunu belirtmektedirler.

Kıyıma ilişkin haberler, bu olayı Fransa’ daki Protestan sorununun üstesinden gelin­mesinde bir aşama olarak gören İspanya kralı II. Felipe ile Papa XIII. Gregorius tarafından iyi karşılandı. Buna karşılık, Protestan uluslar dehşete düştüler. Olayın sorumluluğunu üstlenen Charles, kıyımın nedeninin, tahta karşı düzenlenmiş bir Huguenot komplosu olduğunu ileri sürdü.

Kıyım Catherine de Médicis’nin umduğu gibi Huguenot’ların gücünü yok etmedi. Tersine Katoliklerle Huguenot’lar arasında­ki düşmanlığı canlandırarak çatışmaların yeniden başlamasına neden oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER