Bilgi Zamanı

Ayvalık Tatil Rehberi – Hakkında Bilgi

Ayvalık Tatil Rehberi – Hakkında Bilgi
20 Aralık 2011 - 20:44 'de eklendi ve 1995 kez görüntülendi.

Ayvalık 

Tarihte Kydonia adıyla bilinen ve uzun bir serüveni bulunan Ayvalık’ın, M.Ö. 330’lara kadar inen tarihi Roma ve Bizans uygarlıklarının ardından 15. yüzyıl ortalarında Osmanlı egemenliğini yaşamıştır. Ayvalık, bu tür kültür zenginliğinin yanı sıra doğanın bütün güzellikleriyle bezenmiş, doğayla tarihin iç içe geçmiş beraberliğinin yaşandığı, eşsiz güzellikteki bir yöremizdir. Sanat açısından da zengin bir içeriğe sahip Ayvalık’ta, dini ve sivil mimarlığın en karakteristik örneklerini görmek mümkündür. Büyük bir bölümü yıkılmış olmasına rağmen, ayakta kalan Ayvalık Kiliseleri, Ayvalık’ın tarihsel kimliğine katkıda bulunan eserlerdir. Akdeniz kent mimarisinin oluşturduğu mimari örnekler ve bu yapıların oturduğu denize dik inen taş sokaklar, Ayvalık’ın ayrıcalıklı görünümüne en büyük katkıyı sağlamaktadır. Görenlerin vazgeçemediği, görmeyenlerin çok şey kaybettiği yerlerdendir Ayvalık…

İKLİM
100 km’den fazla kıyı şeridi olan Ayvalık’ın kendine özgü Akdeniz kıyı iklimi hakim olup, lodos ve poyraz rüzgarları hakimdir. Yazın ise kavurucu sıcaklarda esen İmbat ve Meltem rüzgarı serinletici etki yapar. Öğle saatlerinde Batıdan esmeye başlayan iyot kokulu imbatı ünlüdür.

NÜFUS
İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 58738’dir. Bunun 31986’si ilçe merkezinde, 26752’i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

Beyaz güvercinin ağzında ki barışın simgesi Zeytin dalı. Her derde deva, sağlık mucizesi Zeytinyağı… İnsanlığın vazgeçilmez dostu, Zeytin ağacıyla tanışıklığı tam 8000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Rivayete göre tufana yakalanan Nuh Peygamber’in gemisinden uçurduğu beyaz güvercin, bir süre sonra ağzında bir zeytin dalıyla geri dönerek, tufanın bittiğini haber vermiştir. Bu nedenle Zeytin dalı ve beyaz güvercin barışın simgesi olmuştur. Hristiyanlar zeytini talih ve barış işareti olarak kabul ederler, elçiler haber getirdiği zaman zeytin dalı takdim ederlerdi. Yunanlılar ve Romalılar, zeytin ağacının şerefli geleneğini, zeytinliklere girme, yetiştirme ve toplama işlemini yalnızca iyi ve dürüst insanların yapmasına izin vererek sürdürmüşlerdir.

Bugün Kral Minos’un Knossos’taki sarayında bulunan zeytinyağı küpleri ise M.Ö. 2500 yıllarında, Girit Adası’nın en önemli geçim kaynağı olan, zeytinyağı ticaretinin tanıklığını yapmaktadır.

Kuran’da da zeytinden mübarek bir bitki olarak bahsedilmiş, hurma, su ve zeytin ile iftar edilmesi tavsiye edilmiştir.

Bugün özellikle zeytin ağacıyla örtülü topraklarıyla Ayvalık, 2.5 milyon
zeytin ağacıyla Ege’nin zeytin başkenti durumundadır.

Ayvalık ilçesine bağlı adalar topluluğu. İrili ufaklı birçok adadan müteşekkildir. Bunlardan en büyüğü Alibey (Cunda) adasıdır. Köprü ile önce Lale adasına daha sonra dolgu ile Ayvalık’a bağlandığından artık yarımada özelliği taşımaktadır.

Ayvalık koyu 22 küçük adayı barındırır. Cunda dışında hiçbirinde yerleşim yoktur. Ara sıra balıkçılar mola verirler. Motorlarla bu adalara geziler düzenlenir. İnce kumlu, uzun plajı ile Altınova Ayvalık-Ören arasındadır. Yazlık tatil sitelerinin yoğunluğu hemen göze çarpar.
Ayvalık Adaları kaynaklarda isim olarak Yund Adaları veya Cunda Adaları olarak da geçmektedir. Rumlar bu adalara Kokuluadalar manasına gelen Hekatonisa demişlerdir. Hekatonesos, Apollonnesos, Hekatonnesoi, Hekatos gibi farklı yazılışları da vardır.

* Akoğlu adacığı / Kedi adası (Kopano)

* Alibey Adası / Cunda (Nesos=Ada, Mosko, Yunda, Moshonisi, Moshinos=Kokuluada)

* Çıplak (Chalkis, Cimno)

* Çiçek (Argistra, Angistri)

* Gizli kayalar (Petro=Kaya)

* Göz

* Güvercin / Kızlar Manastırı (St Giorgio / Aya Yorgi) : Tanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezi’nde bulunan Güvercin Adası ve ada içerisindeki manastır, ortaçağdan bu yana günümüze kadar gelebilen bir yapı olarak büyük ilgi görmektedir.

* Hasır (Sefiri)

* İkiz kayalar (Daskali, Daskalio)

* İlyosta Büyük / Güneş / Fener (Ilyosta, Eleos=Güneş, Oilios)

* İlyosta Küçük / Yumurta (Kilyosta, Eleos Pulo)

* Kalemli (Kalamaki)

* Kara / Balkan / Kutu (Kudho)

* Kara ada / Kamış adası / Akvaryum (Kalamo, Kalamos)

* Karaada Küçük

* Karaada Büyük / Balık adası / Tavşan (Psariano=Balık)

* Kayabaşı

* Kılavuz / Mosko / Pınar / Klavuz (Mosko Pulo)

* Kız (Ulya)

* Kumru

* Lale / Dolap / Soğan (Kromido)

* Maden Büyük / Maden (Pirgo, Pordoselene, Pirgos=kale)

* Maden Küçük

* Melina

* Mırmırcalar

* Pirgos kayalıkları

* Poyraz ada / İncirli / Yellice (Leyah)

* Sazlı ada / Oker

* Taş (Klavo)

* Taşlı

* Tımarhane Adası (Taşlı Manastır) : Çamlık koyunun tam karşısında kocaman kayalık ve bu kayalığın dibinde küçük bir bina gibi görünen adadır. Tımarhane Adası mucizeleri nedeniyle bu adı almıştır. Adaya zincirleri ile bağlı girenlerin akılları başına gelmiş olarak çıktıkları söylenir.

Ayvalık, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanısıra, özellikle adalarının çevresi, deniz dibi zenginlikleri ile dalış tutkunlarının tercih ettiği önemli merkezlerden biridir. İlçe merkezinde bulunan dalış tekneleri ziyaretçilere Ayvalık’ın sualtı zenginliği ile tanışma fırsatı sunmaktadır.

* Sarımsaklı Plajları :İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda 100 m. eninde bir kumsala sahip plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir.Yurtdışındaki plajlardan bir farkı olmamasına rağmen bakımsızlık hakettiği ilgiyi görmemesine neden olmaktadır.Devamındaki Şahinkaya (Badavut) plajı ince ve temiz kuma sahiptir.

* Altınova : Ayvalık ilçesinin şirin bir bucağı olan Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak sağlamaktadır.

* Ali Çetinkaya (Armutçuk): İlçenin kuzey kıyısında temiz,ince kumu ile halka açık bir plajdır.

* Duba Mevkii: Belediye Plajı, Alibey Adası yolu üzerindedir.

* Alibey Adası (Cunda):İlçe merkezine karayolu ile 8 km. uzaklıktadır. Adanın çevresi doğal plajdır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü burada, Alibey Adası ile Ayvalık arasında inşaa edilmiştir.

Ayvalık Rehberi , Ayvalık Hakkında Bilgiler , Ayvalık Nasıl Bir Yerdir Nereden Nasıl Gidilir , Ayvalık Tatil Rehberi , Ayvalık Neyi Meşhurdur Ne Yenir Nereleri Gezilir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER